Podano listę najbardziej stresujących zawodów 2017 roku! Jesteście ciekawi, czy Wasza profesja znajduje się w czołówce? Szczerze mówiąc nas trochę to zestawienie zaskoczyło i znalazło się tam kilka zawodów, których niekoniecznie się spodziewaliśmy. Sprawdźcie, kto w swojej pracy jest najbardziej narażony na stres!
Popularny w ostatnich dniach ranking opublikował i opracował amerykański serwis pracy Career Cast. Jakie czynniki zdecydowały o „stresogenności zawodów”? Otóż pod uwagę wzięto między innymi ocenę publiczną, terminy, podróże służbowe, wystąpienia publiczne, odpowiedzialność za drugiego człowieka, zagrożenie życia lub zdrowia, konkurencję, kondycją fizyczną pracownika, warunki środowiskowe, ryzyko czy możliwość awansu.
Zobaczcie dziesięć najbardziej stresujących zawodów mijającego roku.
Najbardziej stresujące zawody 2017 roku!
10. Dziennikarz telewizyjny (wynik stresu – 47.93)
Dziennikarz telewizyjny jest bardzo wystawiony na ocenę widzów. Zawsze musi być perfekcyjnie przygotowany i nie może pozwolić sobie na wpadkę na wizji czy małe niedopatrzenie, bo wszystko będzie rozstrząsane w internecie czy innych mediach. Reporterzy często wyjeżdżają, aby kręcić materiały, często też niebezpieczne lub w bardzo trudnych warunkach. Nic dziwnego, że zawód dziennikarza telewizyjnego znalazł się w tym zestawieniu.
9. Taksówkarz (wynik stresu – 48.18)
Ta pozycja nas trochę zaskoczyła. Teraz już wiemy, dlaczego panowie jeżdżący taksówkami często są nieprzyjemni – wszystko przez stresującą pracę! Fakt faktem jazda wieczorem, rozwożenie pijanych klientów często wiąże się z pewnym ryzykiem i bywa niebezpieczna. Na co dzień kierowców zapewne denerwują korki i brak możliwości awansu i rozwoju.
8. Specjalista public relations (wynik stresu – 48.50)
To bez wątpienia jeden z najbardziej stresujących zawodów. Osoby pracujące na tym stanowisku dbają o wizerunek firm, produktów czy osób publicznych, dlatego nie mogą pozwolić sobie na wpadki czy niedopatrzenia – podobnie jak dziennikarz. Nieustannie ich działania są komentowane przez ludzi, a ich praca często wiąże się z wyjazdami służbowymi. Niestety zawód PR-owca ma nienormowane godziny pracy i często osoby zatrudnione na takim stanowisku pracują po kilkanaście godzin na dobę, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik.
7. Kadra zarządzająca w korporacji (wynik stresu – 48.56)
Bez wątpienia osoby zatrudnione na wysokich stanowiskach mają bardzo stresującą pracę. W korporacjach wszystko musi zgadzać się w tabelkach, osoby zarządzające odpowiadają za inne osoby – za ich pracę, efektywność i wyniki. Często muszą tłumaczyć się ze swoich decyzji, z decyzji pracowników. Dodatkowo dużo wyjeżdżają, są pod ciągłą obserwacją i mają poczucie, że nieustannie muszą się rozwijać i wykazywać, że są potrzebni i niezastąpieni.
6. Dziennikarz prasowy (wynik stresu – 49.90)
W dobie, kiedy internet jest głównym źródłem informacji i wszystko, czego pragniemy się dowiedzieć możemy znaleźć w sieci, gazety są coraz mniej popularne. Sprzedaż magazynów drastycznie spada, ponieważ ludzie nie chcą już czekać tydzień czy dwa na wydanie nowego numeru. Zresztą teraz niemal każde pismo czy dziennik ma swoje strony internetowe i tam wrzucają te same treści co w papierowym wydaniu. W związku z tym osoby, które mają dostęp do internetu wolą za darmo przeczytać ten sam artykuł w sieci. Dziennikarz prasowy czuje więc presję, że musi się bardziej starać, wymyślać ciekawe tematy, które skuszą czytelnika do zakupienia gazety.
Pracownicy, których profesji są narażeni na największy stres?
5. Koordynator eventów (wynik stresu – 51.15)
Koordynator eventów to połączenie z pracą osoby zajmującej się sprawami public relations, a więc poziom stresu jest naprawdę duży. Osoby pracujące na tym stanowisku muszą zadbać o wszystkie detale, ponieważ później są oceniane przez wszystkich pojawiających się na takiej zorganizowanej imprezie. Pracownik musi zadbać o to, aby nic się nie zepsuło, a jeśli będzie jakaś awaria przewidzieć to i mieć w zanadrzu rozwiązanie. Takiej pracy towarzyszy duży stres, czy wszystko się uda, czy klient, dla którego robimy event będzie zadowolony itp.
4. Policjant (wynik stresu – 51.68)
Bez wątpienia to jeden z najbardziej stresujących zawodów. Chyba każdy zgodzi się z tym, że funkcjonariusze są narażeni na stres i interweniują w bardzo trudnych, niebezpiecznych sytuacjach. Poza tym ciągle muszą dbać o kondycję fizyczną, bo regularnie przechodzą testy kondycyjne. Nic dziwnego, że zawód policjanta znalazł się na tak wysokim miejscu.
3. Pilot (wynik stresu – 60.54)
Ile z nas boi się latać samolotem? No właśnie! A wyobraźcie sobie jaki stres ma pilot, który dba o to, aby kilkadziesiąt osób bezpiecznie doleciało na miejsce? Start i lądowanie samolotu to dwa najbardziej stresujące manewry wykonywane podczas lotu i według badań piloci są w tych momentach najbardziej zestresowani. Osoby zatrudnione na tym stanowisku nie mogą pozwolić sobie na najmniejsze błędy, bo to może doprowadzić do katastrofy.
2. Strażak (wynik stresu – 72.68)
Podobnie jak policjant – strażak jest narażony na niebezpieczeństwo. Praca z ogniem wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego nic dziwnego, że ten zawód jest na drugim miejscu. Strażacy muszą mieć świetną kondycją fizyczną, raczej nie mają szansy na awans, a są odpowiedzialni za życie wielu osób. Często muszą na miejscu pojawić się migiem, a od tego zależy wiele ludzkich żyć.
1. Żołnierz (wynik stresu -72.74)
Wcale nie dziwimy się, że żołnierz to najbardziej stresujący zawód. Zwłaszcza w czasach, kiedy nasze bezpieczeństwo mocno zostaje wystawione na próbę. Żołnierze nie dość, że muszą dbać o swoje zdrowie i życie to jeszcze ponoszą odpowiedzialność za życie innych ludzi. To bardzo niebezpieczna praca, w której trzeba mieć silną psychikę i świetną kondycję. My podziwiamy osoby pracujące na tym stanowisku!
Jakie zawody dodalibyście do tej listy? Czego Waszym zdaniem brakuje?