Jak opóźnić starzenie się skóry?

U osób w dojrzałym wieku pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przebarwienia, zmniejsza się jędrność oraz elastyczność skóry. Dlatego wtedy szczególnie ważne jest dostosowanie pielęgnacji do indywidualnych potrzeb kobiety. Praktycznych porad dotyczących dbania o siebie udziela dr Dorota Szwarc-Szczubiał – lekarz medycyny estetycznej i właścicielka kliniki New You.

Źródło: www.konfrontasi.com

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jeśli w młodości nie troszczyłaś się zbytnio o swoją skórę, to niestety Twoje zaniedbania kosmetyczne właśnie teraz dają o sobie znać. Nadużywanie promieni słonecznych, niewłaściwa dieta czy toksyny takie jak dym tytoniowy sprawiają, że skóra staje się cieńsza, poszarzała, bardziej przesuszona i trudniej się regeneruje. Złe dotlenienie oraz niewystarczające odżywienie skutkuje pojawieniem się na niej różnego rodzaju przebarwień, wzrasta predyspozycja do włókniaków i brodawek. Wygląd skóry jest zależny od predyspozycji genetycznych, ale też wieku, w jakim dana osoba trafia w ręce specjalisty – tłumaczy dr Dorota Szwarc-Szczubiał. Na starzenie się organizmu ma wpływ również wiele czynników wewnętrznych. Komórki skóry dojrzałej kobiety nie „pracują” już tak intensywnie, jak kiedyś. Zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastynowych występujących w skórze właściwej. Pogarsza się ukrwienie oraz szybkość regeneracji. Gruczoły łojowe wydzielają mniej sebum, które chroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Również proces odnowy naskórka jest zaburzony. Tym zmianom winne są przede wszystkim estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe.

Zasady pielęgnacji skóry dojrzałej

Aby skóra skorzystała z dobrodziejstw preparatów kosmetycznych, najpierw musisz ją oczyścić, dlatego nie zapominaj o delikatnym demakijażu mleczkiem lub płynem micelarnym. Codziennie wklepuj w twarz, szyję i dekolt kremy o działaniu nawilżającym. Jest to bardzo istotne, gdyż naskórek osób po menopauzie jest zwykle odwodniony. Preparaty w swoim składzie powinny mieć także substancje, które pomagają w walce z procesami starzenia. Są to m.in. witaminy A, B, C, E, koenzym Q10, kwas foliowy, peptydy oraz ceramidy. Aby kosmetyki były jak najlepiej dobrane do Twoich potrzeb poproś o radę kosmetologa lub dermatologa. Raz na tydzień wykonaj enzymatyczny lub drobnoziarnisty peeling, który usunie martwe komórki naskórka.

Niezwykle ważna jest też dbałość o zdrowie, gdyż często kondycja skóry odzwierciedla stan naszego organizmu. Nie należy palić papierosów, a także wskazana jest rezygnacja z opalania, które przyspiesza fotostarzenie oraz indukuje zmiany nowotworowe. Na utrzymanie młodego wyglądu ma też wpływ racjonalna dieta bogata w potrzebne składniki odżywcze. Warto również zadbać o zęby, które podpierają środkową i dolną część twarzy, one też mają wpływ na mimikę twarzy. Bądź pod stałą kontrolą lekarza i jeśli trzeba, uzupełniaj niedobory hormonalne.  

Jakie zabiegi estetyczne są najlepsze dla seniorów?

Osobom po 60. roku życia można polecić zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Na rynku dostępne są jego dwa rodzaje: usieciowany, który wypełnia ubytki oraz nieusieciowany działający nawilżająco i uelastyczniająco. W gabinecie możemy też skorzystać z procedur, które łączą w sobie techniki wypełniania oraz mezoterapii. Przykładem takiego zabiegu jest iniekcja z zastosowaniem Teosyal Redensity I – preparatu o głęboko nawilżającym działaniu, wygładzającym drobne zmarszczki. Do lekkich wypełnień lub wygładzenia zmarszczek wokół ust, czoła i kurzych łapek polecam też Teosyal Touch Up, przeznaczony do wypełniania średnich zmarszczek na wszystkich obszarach. Po zabiegu warto wspomóc regenerację, stosując preparaty regenerujące i kamuflujące z oferty Teosyal. Przez kilka dni należy także unikać słońca, sauny oraz innych zabiegów kosmetycznych – mówi dr Dorota Szwarc- Szczubiał.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ