Spektakl „Wasza wysokość”

Chociaż premiera spektaklu „Wasza wysokość” miała miejsce w listopadzie, nadal zbiera on pełną salę widzów. Wystawiana na deskach stołecznego teatru WARSawy sztuka, w reżyserii Katarzyny Kalwat i według tekstu Anny Wakulik, wyłoniona została do finałowej piątki w konkursie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014. W obsadzie obok znakomitej Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, znaleźli się Monika Pikuła, Henryk Niebudek oraz Tomasz Tyndyk.

andrzejzawada.pl

Sztuka inspirowana jest niezwykłym życiem Wandy Rutkiewicz, jednej z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu. Jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła szczyt K2, zaś jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na najwyższym szczycie Ziemi – Mount Evereście. Tajemnicze zaginięcie alpinistki na Kanczendzondze w Himalajach w 1992r. stanowi punkt wyjścia do napisania fantazji, jaką jest scenariusz tej sztuki.

Fabuła przedstawionej w spektaklu historii koncentruje się na dramatycznej wyprawie czwórki bohaterów na osławiony złą legendą, trzeci co do wysokości szczyt Ziemi, ośmiotysięcznik położony w Himalajach – Kanczendzongę. Himalaistka Wanda Rutkiewicz, w której postać wcieliła się Jadwiga Jankowska-Cieślak, właśnie wróciła z zakończonej porażką wyprawy. Na konferencji prasowej, która jest jednocześnie pierwszą sceną spektaklu, oskarżana jest o pozostawienie w górach na pastwę losu swojego partnera. Niezrażona posądzeniami o makiawelizm i kierowana jedyną w swoim życiu prawdziwą miłością do górskich zmagań, podejmuje decyzję o powrocie na niezdobyty ośmiotysięcznik. Towarzyszy jej przyjaciel Jerzy (Henryk Niebudek), niegdyś zapalony himalaista. Kilkanaście lat temu zrezygnował ze zdobywania szczytów na rzecz wychowania swojej córki Anny (Monika Pikuła), która podczas ostatniej wyprawy Rutkiewicz straciła chłopaka. Teraz wspólnie udają się okiełznać Kanczendzongę i rozprawić się z przeszłością. Z całą trójką podąża młody reżyser (Tomasz Tyndyk), który zamierza nakręcić całe przedsięwzięcie.

Sztuka przybliża widzowi prawdziwy i surowy obraz gór. Minimalistyczny wystrój wnętrza sali teatralnej wzbogaca spektakl o subtelną i jednocześnie niepokojącą nutę, uświadamiając odbiorcy jak wyrachowane są w swym pięknie górskie szczyty. Świetna gra aktorska dopełnia całości i zmusza widza do przemyśleń, a w ten sposób oczyszcza duszę.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ