Solar i Białas o przygodzie z Prosto

Dla ulicznych raperów to był kosmos.”

music-1920-1080-wallpaper

 

Kanał SBM Label liczy sobie 1,7 mln subskrypcji. W pierwszej połowie roku 2019, na Spotify, 40 nagrań z 200, z tych najczęściej odtwarzanych to nagrania właśnie Solara, Białasa, albo ich podopiecznych. Płyty pod szyldem SB Maffiji ciągle podbijają kolejne listy sprzedaży, zdobywając tym samym złote oraz platynowe statusy. Duet ten znajduje się w czołówce. To jeden z najdynamiczniej rozwijających się labelów w Polsce. W książce “To nie jest hip-hop. Rozmowy II”, którą redakcja CGM.pl Solar z Białasem opowiadają o drodze na rapowe szczytu, która jak się okazuje była długa i wyboista. Artyści w wspomnieniach wrócili między innymi do undergroundowych początków. Opowiedzieli także o bitwach freestyle’owych i o tym, że ich życie to rap, na który postawili dosłownie wszystko.

Zanim Solar i Białas stworzyli swoje wydawnictwo, współpracowali z Prosto, gdzie wydali album “Stage Diving”. Krążek ten jednak nie odniósł sukcesu. W związku z czym drogi tej dwójki oraz labelu Prosto, szybko się rozeszły – po wydaniu epki “persEPktywa”. Duet opowiedział o tym, jak to się stało, że trafił do Prosto, oraz jakie wspomnienia zostały po tamtym czasie i tej współpracy.


„W 2012 roku DJ Kebs, z którym znaliśmy się z imprez, zaprosił nas na „Prosto Mixtape Kebs”. Daliśmy tam numer „Jak skończymy”, który później Sokół propsował w jakimś wywiadzie. Potem nagraliśmy kawałek „Understream” – swoją drogą, tak nazwałem swoją pierwszą wytwórnię, którą założyłem z moim ziomkiem Lazym. W tym numerze nawijaliśmy o tym, że wytwórnie nie są nami zainteresowane, pomimo tego że rozpierdalamy – i chwilę później labele zaczęły się do nas zgłaszać. Odezwały się niemal wszystkie znaczące – poza Prosto. Wtedy my się zgłosiliśmy do nich, na zasadzie: „Interesują się nami inne wytwórnie, to może jednak wy byście chcieli – bo my byśmy chcieli”. I chcieli.” Wspomniał Solar.

Jednak…
„Dla ulicznych raperów z Prosto… to był kosmos (…) Podejrzewam, że w kuluarach takie słowo jak „parówa” w naszym kontekście padło przynajmniej kilkakrotnie. Tak czy inaczej, wydaliśmy płytę w najbardziej wówczas prestiżowej wytwórni, co było istotne dla naszego wizerunku, natomiast sposób wydania „Stage Diving”, promocja i podejście do nas jako do artystów pozostawiało wiele do życzenia. Na pewno była to dla nas inspiracja do założenia własnej wytwórni. Współpracy z Prosto nie możemy nazwać wymarzoną – ale spoko, i tak jesteśmy tym ludziom wdzięczni. Nie mieliśmy najmilszego rozstania, jednak żyjemy w pokoju.” Podsumował Solar.

Książka “To nie jest hip-hop. Rozmowy II” będzie do nabycia już 27 września. Poza Solarem i Białasem gośćmi Jacka Balińskiego oraz Bartka Strowskiego byli między innymi: Czarny HIFI, donGURALesko, Forin, Holak, KęKę, Koźlik Staszek, Łajzol, Magiera, Matheo, Miuosh, Oskar (PRO8L3M), Otsochodzi, Porębski Jan, Ras, Sobota, Solar/Białas, Taco Hemingway, Ten Typ Mes, Wilku WDZ, Żyto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ