Sokowirówka vs Wyciskarka

Zdrowe jedzenie staje się coraz modniejsze. I bardzo dobrze! Powinniśmy dbać nie tylko o to, co jemy, ale również o to, co pijemy. Soki dostępne w sklepach zawierają dużo konserwantów i, choć zachęcają napisami „100% soku” czy „bez cukru”, nie można ich porównywać z tymi własnoręcznie przygotowanymi. Do „zrobienia” soku możemy użyć sokowirówki lub wyciskarki do soków. Sprawdziliśmy, które z tych urządzeń sprawdzi się lepiej. 

sokowirowka zda

Sokowirówka

Najpopularniejszy i zwykle tańszy rodzaj urządzenia do wyciskania. Najszybsza metoda uzyskiwania soków. Pozwala wyciskać duże ilości warzyw i owoców – w stosunkowo krótkim czasie. Sok wyciśnięty za pomocą sokowirówki ma dość klarowną, rzadką konsystencję. Urządzenie to sprawdzi się w barach, restauracjach i innych lokalach gastronomicznych. Posiada jednak znacznie niższą zawartość składników odżywczych niż sok uzyskany za pomocą wyciskarki, ponieważ sokowirówki nie wydobywają wszystkich substancji zawartych wewnątrz komórek roślinnych. Przygotowany w sokowirówce sok nadaje się tylko do natychmiastowego spożycia. Maszyny radzą sobie dobrze z większością gatunków owoców i warzyw. Problemem są dla nich jedynie warzywa liściowe, rośliny liściaste i zioła. Trudnością są również owoce jagodowe, czyli między innymi: maliny, jeżyny i porzeczki. Inne wady to głośna praca urządzenia oraz czasochłonne i kłopotliwe czyszczenie.

Wyciskarka do soków

Stosunkowa nowość na polskim rynku. Mamy tu do czynienia z zupełnie inną technologią pozyskiwania soku. Zamiast odwirowywać rozdrobniony, roztarty na wirującej tarce miąższ, ta odciska go na zasadzie miażdżenia. Soki przygotowywane w wyciskarce są znacznie bogatsze w składniki mineralne, witaminy i żywe enzymy. Są również smaczniejsze i dłużej zachowują swoją świeżość. Zalecają je lekarze, przy chorobach wyniszczających organizm i przy rekonwalescencji po chemioterapii. Wyciskarki do soków są często zaopatrzone w szereg dodatkowych funkcji. Dzięki mieleniu surowca bez oddzielania soku, czyli możliwości homogenizacji, możemy przygotować przecier o konsystencji musu. Przygotujemy w ten sposób posiłki dla dzieci: lody, desery, shake’i, musy, przeciery i wiele innych smakołyków. Urządzenia te poradzą sobie również z ziołami, nasionami, zbożem i kawą, dzięki czemu sami przygotujemy aromatyczne przyprawy, domową mąkę i świeżo mieloną kawę. Niektóre, najnowocześniejsze, wielofuncyjne, posiadają również specjalne nakładki, dzięki którym przygotujemy makaron w różnych kształtach.

Którą maszynę wybierasz? Naprawdę warto postawić na świeże, które zawierają wiele witamin i są bardzo zdrowe, a pozbawione zbędnych cukrów i konserwantów – soki owocowe.

Ola Barcz 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ