Jak chronić skórę przed smogiem?

W ostatnich miesiącach nie mówi się praktycznie o niczym innym, jak o smogu. Specjaliści i media ostrzegają przed jego szkodliwym działaniem i zalecają noszenie specjalnych maseczek ochronnych. I faktycznie, coraz więcej osób można spotkać, które noszą maseczki antysmogowe. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak szkodliwie może wpłynąć smog na naszą cerę?

Co ciekawe Polska jest na trzecim miejscu, jeśli chodzi o skażenie smogiem. Co właściwie znajduje się w tym szkodliwym pyle? Otóż znajdziemy tam takie składniki jak dwutlenek siarki, tlenki węgla i azotu, metale ciężkie takie jak rtęć, ołów, kadm, chrom, magnam, a także płyny niskocząsteczkowe ( PM10, PM2,5). Pamiętajmy także o tym, że my nie tylko to wszystko wdychamy, ale duża część osadza się na naszym ciele.

Przez to nasza skóra dużo szybciej będzie się starzała, ale też stopniowo utraci barierę ochronną, która ma nas chronić przed tego typu substancjami. Jak zatem uchronić naszą skórę, aby nie był podrażniona, zaczerwieniona i pozbawiona kolagenu?

Jak dbać o skórę, aby chronić ją przed smogiem?

Najważniejszą rzeczą jest pielęgnacja. I tak naprawdę na niewiele zdadzą się tu drogie kosmetyki czy luksusowe zabiegi. Bardzo ważne jest to, aby wyrobić stałe nawyki, które regularnie powtarzamy. Zabiegi są dobre tylko na chwilę, a warto zaopatrzyć się w naturalne kosmetyki, które są bardzo skuteczne i przyjazne środowisku.

Warto zwrócić uwagę na to, aby zawierały one mnóstwo składników aktywnych. Dlaczego? Wówczas będą one pielęgnowały naszą skórę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Tego typu kosmetyki muszą przede wszystkim nawilżać, a wtedy efekt będzie najbardziej pożądany. Warto zwrócić uwagę na olejki z awokado, które ma wiele dobrych substancji.

Zrezygnujmy też z peelingów, które mogą zniszczyć płaszcz lipidowy naskórka. Jeśli zmywasz makijaż to koniecznie płynem micelarnym, zamiast mleczkiem.

Co ciekawe makijaż może być dobrą bronią na smog. Należy jednak go wykonać kosmetykami mineralnymi, które są dobre dla każdego rodzaju skóry. Pamiętajmy także o tym, aby od razu po wejściu do domu oczyszczać twarz. To  bardzo ważne, aby jak najszybciej pozbyć się zanieczyszczeń z naszego naskórka.

Pijmy też dużo wody. Jeśli nasz organizm będzie dobrze nawodniony to i nasza skóra będzie nawilżona, a zatem mniej podatna na działania smogu.

Podczas smogu zalecane jest, aby jak najmniej wychodzić z domu. Zwłaszcza jest to skierowane do osób, które na co dzień mają problemy z oddychaniem.

Niestety nic nie wskazuje na to, aby powietrze w Polsce diametralnie się poprawiło. Dlatego warto zadbać także o odpowiednią dietę. Przede wszystkim taką, która jest bogata w kwasy omega. Dlaczego? Otóż kwasy omega są świetnymi antyoksydantami, dlatego będą chroniły nas przed szkodliwym działaniem smogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

282 More posts in Pielęgnacja category
Recommended for you
"Dzień Matki"
Dzień Matki – co podarujesz najważniejszej kobiecie twojego życia

  26 maja już dzisiaj, a ty nadal nie wiesz, co możesz ofiarować osobie, która...