Słowacja – raj dla narciarzy

slowacja tekst life4styleZima to czas kiedy większość z nas ogarnia białe szaleństwo. Gdy tylko śnieg pokryje ziemię, dostajemy zastrzyku energii i biegniemy do komputera w poszukiwaniu propozycji wyjazdów. Zdecydowanie najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu staje się narciarstwo, a jak się okazuje nasi południowi sąsiedzi mają w tym temacie wiele do zaoferowania. Sprawdźmy zatem, gdzie zatrzymać się w Słowacji.

Jednym z największych i najbardziej rozwiniętych centrów narciarstwa na Słowacji jest Jasna. Ośrodek ten położony jest na północnych zboczach szczytu Tatr Niżnych – Chopoka, który mierzy 2024 m n.p.m.  Czeka tam na Ciebie aż 45 km naśnieżanych na bieżąco tras zjazdowych. Ośrodek przykuwa swoją nowoczesnością – znajdują się tam gondole i kolejki najnowszej generacji, które zapewniają komfort i najwyższą zdolność przewozową. Stopień trudności nartostrad w Jasnej jest niezwykle zróżnicowany, dlatego ośrodek jest dobry zarówno dla tych, którzy stawiają w butach narciarskich pierwsze kroki, jak i dla zaprawionych w bojach weteranów białej przygody. Kiedy zmęczy Cię szusowanie możesz wypocząć i podziwiać tatrzańskie szczyty z podniebnej restauracji usytuowanej na wysokości 1670 m n.p.m.

Jeśli wyznajesz zasadę – im wyżej tym lepiej, Łomnica będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Jest ona najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim na Słowacji, nie bez powodu nazywana często „sercem narciarzy”. Wiele przygotowanych tras daje możliwości skorzystania w pełni z dobrodziejstw zimy oraz podziwiania uroków Tatr Wysokich. Dla odważnych Łomnica daje możliwość zjazdu z 2196 m n.p.m. Łomnicki ośrodek, mimo nastawienia na bardziej wymagających klientów nie zapomniał jednak o najmłodszych. Znajduje się w nim specjalny ruchomy pas do nauki jazdy oraz kilka niebieskich tras, by zadowolić potrzeby każdego narciarza. Łomnica zachwyci każdego miłośnika ekstremalnych przeżyć.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia Ruzomberok, położony zaledwie 60 km od przejścia granicznego Chyżne. Mamy tu mniejszy wybór tras niż w Jasnej czy Łomnicy, stoki są jednak dobrze utrzymane, a kolejek do wyciągów nie zauważymy. Trasy są tutaj odpowiednio szerokie, a ich poziom trudności jest bardzo zróżnicowany, zatem dla każdego, coś dobrego. Ponadto jeśli jesteście fanami szybkiego szusowania lepiej nie mogliście trafić – Ruzomberok posiada certyfikaty Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS w slalomie i różnych jego odmianach. Jeśli chcecie wybrać się na narty całą rodziną będzie to dla was idealne miejsce. W każdy weekend ferii ośrodek organizuje zabawy i konkursy, które będą dodatkową atrakcją dla dzieci i dorosłych.

Miejscem, którego nie można pominąć, są zdecydowanie Donovaly. Ośrodek usytuowany jest na malowniczej górskiej przełęczy, w pasmach gór Wielka Fatra i Niskie Tatry. Ośrodek Narciarski Park Snow Donovaly to nowoczesne i prężnie rozwijające się centrum. Odnajdziecie tutaj 11 km świetnie utrzymanych tras narciarskich, odpowiednich do zjazdów, slalomów, a także biegów. Ośrodek ten utrzymuje dwa tereny narciarskie, z których jeden odpowiedni jest dla początkujących, drugi zaś dla bardziej wymagających sportowców. Będąc w Donovalach nie zapomnijcie o możliwości śnieżnych szaleństw pod osłoną nocy, gdyż ośrodek zapewnia oświetlenie nartostrad. Jeśli macie ochotę na trochę ekstremalnych przeżyć i lubicie czuć w żyłach tętent adrenaliny tutejszy snowpark jest stworzony właśnie dla was. Dodatkowo, ośrodek zapewnia wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci, a dzięki specjalnym wyciągom daje możliwość szybkiej nauki zimowej dyscypliny.

Macie dość biernego patrzenia jak śnieg sypie za oknami? Ruszajcie więc naprzeciw narciarskiej przygodzie, a Słowacja przyjmie was z otwartymi ramionami!

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ