Słowa związane z modą, których znaczenia pradopodobnie nie znasz

Interesujesz się modą? Nie wyobrażasz sobie dnia beż garści modowych nowinek? Doskonale! Ale czy jesteś pewna, że znasz wszystkie modowe pojęcia, które pojawiają się w kolorowych magazynach, na stronach poświęconych modzie, w lookbookach czy w telewizji? Niektóre z nich z pewnością mogą sprawić trudność, ale dzięki nam już będziesz wiedziała co to są creepersy czy brogsy! Sprawdź, czy wiedziałaś!

Haute couture

To chyba jedno z najczęściej pojawiających się słów w branży modowej, dlatego wydawać by się mogło, że doskonale je znasz. Ale czy na pewno? Haute couture to nic innego jak dział wysokiego krawiectwa. Ubrania haute couture zazwyczaj szyte są na specjalne zamówienie danego klienta, a ich ceny zazwyczaj przywracają o zawrót głowy. Co je charakteryzuje? Są przede wszystkim uszyte z najwyższej jakości materiałów i wykończeń. To, co jeszcze jest dla nich szczególne to to, że szyte są zazwyczaj ręcznie. Haute couture zrodziło się we Francji w 1945 roku i od tego czasu wszystkie domy mody, które używają tej nazwy zobowiązane są do tego, aby przestrzegać pewnych kryteriów w czasie tworzenia kolekcji czy pojedynczego ubrania (w tym: ręczne szycie, określona liczba pracowników i modelek, przynajmniej dwa warsztaty-pracownie, przynajmniej dwa pokazy różnych kolekcji w roku, zużycie określonej powierzchni materiału).

Źródło: darkroom.baltimoresun.com

Fashion victim

Fashion victim to nic innego jak „ofiara mody”. Plotka głosi, że to hasło wymyślił nieżyjący już Oscar de la Renta w rozmowie z Johnem Fairchildem. Co charakteryzuje ofiary mody? Oczywiście jest to przekonanie, że wyglądają fantastycznie, mają doskonałe wyczucie stylu jak nikt inny. Jest jedno „ale”. W oczach obserwatorów wyglądają jak osoby pogubione w trendach. Często można tak określić pewne zjawiska. Swego czasu bardzo modne były parki w kolorze khaki ze skórzanymi rękawami, które miała niemal każda dziewczyna. Albo legginsy w biało-czarne pionowe paski. Takie zmasowane ataki to też faux-pas, a osoby ulegające takim modom także można nazwać „fashion victims”.

Fedora

Fedora to nic innego jak rodzaj kapelusza. Co go charakteryzuje? Jest to zwykle filcowy kapelusz z rondem z wklęsłą fałdą wzdłuż głowy. Nakrycie głowy powstało w XX wieku. A skąd pomysł na nazwę? Nazwa pochodzi od imienia głównej bohaterki sztuki Fédora, księżniczki Fedory Romanowej, która nosiła podobne nakrycie głowy. Co ciekawe do nazwy kapelusza nawiązuje też Linuks, który zapoczątkował dystrybuuję o nazwie Fedora. Co to takiego? Jest to darmowy system operacyjny z rodziny Red Hat, w którym testowane są nowe rozwiązania programistyczne. Następnie są one używane w komercyjnym systemie Red Hat Enterprise. Jak widać nazwa kapelusza miała duży wpływ na rozwój technologii.

Źródło: www.cambiaghimilano.com

Mufka

Mufka brzmi bardzo sympatycznie. A co to jest? To część garderoby, której zadaniem jest chronić ręce przed zimnem. Jest to rodzaj tunelu wykonanego z futra lub innego ciepłego materiału, do którego wkłada się ręce z dwóch stron. Kiedyś nosili je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dzisiaj jest to dodatek przypisany głównie płci żeńskiej. Niekiedy ozdabiane były kamieniami lub koronkami. Zazwyczaj w każdej mufce jest sznureczek lub łańcuszek, który jest przydatny wtedy, kiedy kobieta chce mieć wolne ręce. Czasami dodatkowym elementem była kieszeń, w której można było przechowywać drobiazgi.

Źródło: balakier-style.pl

Szarawary

Szarawary to szerokie, bufiaste spodnie, które były noszone na Wschodzie i w Polsce. Na Bałkanach, w krajach arabskich i w Azji był to element tradycyjnego stroju męskiego i damskiego. Zazwyczaj są one w jaskrawych kolorach, czasem czarne, szyte z różnych materiałów. Szarawary znajdowały się także na wyposażeniu polskiego wojska. Dzisiaj coraz mniej popularne, ale niekiedy można zobaczyć je u kobiet w okresie letnim.

lillymarlenne.blogspot.com

Tweed

Tweed to tkanina wełniana pochodząca ze Szwecji. Używana jest ona najczęściej na męskie marynarki, płaszcze i damskie kostiumy. Jest to materiał bardzo popularny niemal we wszystkich kolekcjach Chanel. Tweedowe marynarki tego domu mody to znak rozpoznawczy. A Wam się podobają?

Źródło: www.permanentstyle.co.uk

Tutu

Widziałyście ją nie raz i pewnie nie jedna z Was ją miała lub ma w swojej szafie. Tutu – brzmi tajemniczo, ale to sztywno stercząca spódnica z tiulu. Często wykorzystywana w teatrze i przedstawieniach baletowych. Była marzeniem każdej dziewczynki. Tutu jest krótka, dzięki czemu ułatwia wykonywanie piruetów, skoków i innych skomplikowanych kroków.

Źródło: art-madam.pl

Creepersy

Creepersy wzbudzają bardzo dużo emocji, a największą popularnością cieszyły się w sezonie jesień/zima 2015/2015. Co to takiego? To buty na  podniesionej podeszwie, obudowane. Są mało seksowne, ale za to jakie charakterystyczne! Popularne wśród kręgów lubujących się w rockowej estetyce lub po prostu miłośniczek oryginalnych butów. Creepersy mogą mieć różne wzory: od lamparta, geparda, czy nawet zebrę, poprzez te z cekinami, aż do brytyjskiej flagi.

Źródło: darlsic.blogspot.com

Brogsy

Brogsy to buty o szczególnym rodzaju zdobień. Najczęściej dotyczy to męskich pantofli. Bardzo ciekawa natomiast jest historia brogsów. Niegdyś w Irlandii i Szkocji  tamtejsi rolnicy używali butów ze skóry do pracy na polu. Buty te ulegały zniszczeniom, dlatego, aby je zakryć naszywano na nie łatki, żeby wytrzymały dłużej. Z racji pracy na terenach podmokłych buty miały też dziurki, aby szybciej wysychały. Potem takie buty noszono na polowania. Z czasem przestały one być wiejskimi dodatkami i zaczęto dbać o ich jakość. Brogsy zaczynały być szyte z najwyższej jakości materiałów, a dziurki z czasem traktowano z większą fantazją jako wspaniałą ozdobę. Buty te zagościły też na polach golfowych. Dzisiaj są eleganckim dodatkiem do garnituru czy zwykłych prostych spodni, którym nadają szyku.

Źródło: forum.butwbutonierce.pl

 Znałaś wszystkie te pojęcia? Podziel się z nami w komentarzu!

__________________________________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ