Skuteczne odchudzanie?!

Zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów z pewnością zajmuje jedno z miejsc się na Twojej liście noworocznych postanowień. Stosowanie katorżniczych diet w przeważającej większości przypadków kończy się niedoborami składników pokarmowych i efektem jo-jo. Najlepszy rezultat osiągniesz dzięki wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. 

 www.keto-sa.co.za


Analiza dotychczasowego jadłospisu

W pierwszej kolejności przeanalizuj posiłki, które spożywałaś do tej pory. Nadprogramowe kilogramy mogą wynikać z niewłaściwej diety. Dokonaj analizy popełnianych błędów, a następnie ustal plan działań prewencyjnych.

Regularne posiłki

Spożywaj 4-5 posiłków dziennie. Tylko w ten sposób sprawisz, że będą one niewielkie objętościowo. Jeśli Twój dzienny jadłospis składa się z mniejszej ilości posiłków – automatycznie przybierasz na wadze. Nie dostarczając swojemu organizmowi odpowiedniej ilości i jakości pokarmu, nieświadomie wysyłasz mu sygnał o nadejściu „złych” czasów. Twój organizm przestawia się wtedy na tryb oszczędzania i wszystkie składniki pokarmowe magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej.

Jedzenie o stałych porach

Twój organizm najlepiej funkcjonuje w ustalonym rytmie, a stałe pory posiłków powodują, że potrafi się do nich przygotować – wydzielając odpowiednio wcześniej enzymy trawienne. Sprzyja to lepszemu strawieniu, a co za tym idzie wykorzystaniu składników odżywczych. Dzięki temu nie tylko odżywiasz swój organizm, ale również zapobiegasz tyciu.

Prawidłowo zbilansowana dieta

Założenia zdrowej diety powinny być zgodne z zaleceniami określonymi w normach żywienia. Udział wartości energetycznej pochodzącej z białek powinien kształtować się na poziomie 10-15%, a z tłuszczów na poziomie 20-35%. Największy udział w naszej diecie powinny stanowić węglowodany – 55-65%.

Odpowiednia podaż płynów

Do odpowiednich płynów, które powinnaś wypijać na pewno nie zaliczają się słodkie i gazowane napoje. Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody niegazowanej, w ilości 1,5-2 litrów na dobę. Alternatywę stanowią soki ze świeżo wyciskanych owoców, królowa herbat – zielona, a także napary ziołowe i owocowe, ale bez dodatku cukru.

Ograniczenie spożycia słodyczy

Zawoalowani zabójcy Twoich marzeń o pięknej sylwetce – chipsy, cukierki i ciasteczka – skutecznie odwodzą Cię od osiągnięcia celu. W poskromieniu apetytu na słodycze najefektywniejsze jest prawidłowe odżywianie. Dzień zaczynaj od śniadania. Zadbaj o to, aby Twoje posiłki były odpowiednio skomponowane, a w związku z tym składały się z węglowodanów złożonych oraz zawierały wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W ten sposób dostarczysz swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki pokarmowe oraz pokryjesz jego zapotrzebowanie na energię. Dzięki takiemu postępowaniu nie będzie upominał się o dodatkowe kalorie w postaci słodkości.

Czytanie etykiet produktów spożywczych

Wszechobecność produktów żywnościowych o wysokim stopniu przetworzenia powoduje, że odsetek osób z nadwagą i otyłością permanentnie wzrasta. „Chemia” zawarta w produktach spożywczych skutecznie spowalnia procesy przemiany materii, dlatego warto wiedzieć co kryje się w żywności, którą spożywamy.

Celebrowanie posiłków

Każdy posiłek staraj się traktować jak małą uroczystość. Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs pokarmu, ponieważ wpływa to na lepsze przyswojenie składników odżywczych i w rezultacie nie prowadzi do wzrostu wagi.

Aktywność fizyczna

Zaprzyjaźnij się ze sportem. Aktywność fizyczna pomoże Ci nie tylko w redukcji zbędnych kilogramów, ale również wzmocni odporność Twojego organizmu oraz przyśpieszy metabolizm.

Paulina Rożej

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ