rydzyk

Rydzyk wśród najbogatszych Polaków. W zeszłym roku pozyskał 56 milionów

O tym, że ojciec Tadeusz Rydzyk jest wyjątkowo przedsiębiorczy, wiemy wszyscy, wielu zaskoczy jednak fakt, że duchowny uznawany jest już za jednego z najbogatszych Polaków. W samym 2015 roku pozyskał 56 milionów złotych.

Imperium Rydzyka to  to jedno z najlepiej działających przedsiębiorstw w Polsce, duchownemu nie przeszkadza to jednak żalić się na antenie swojego radia i telewizji, że musi żebrać. Jak donosi tygodnik „Wprost”, łączny dochód wszystkich podległych Rydzykowi organizacji przekroczył w 2015 roku 55 milionów złotych. Dzięki temu duchowny znalazł się na 83. miejscu wśród najbogatszych Polaków.

Oj. Tadeusz Rydzyk wśród najbogatszych Polaków

– Imperium o. Rydzyka wyceniliśmy według tej samej metodologii, jaką stosujemy przy układaniu corocznego rankingu 100 najbogatszych. Bazowaliśmy na zyskach, które spółki i fundacje związane z toruńskim redemptorystą wypracowały za 2015 rok. Rządziła wtedy jeszcze Platforma Obywatelska, a kurek z państwowym wsparciem był przykręcony. Mimo to, po podliczeniu wszystkiego, wychodzi, że za 2015 rok ojciec Rydzyk zainkasował ok. 56 mln zł przychodów. To absolutny rekord w dziejach funkcjonowania biznesów toruńskiego redemptorysty – czytamy we „Wprost.pl”.

Zakonnik złożył śluby ubóstwa

– Gdyby 11 mln zł zysku netto wypracowanych przez biznesy ojca Tadeusza zestawić z wynikami spółek z podobnej branży, majątek zakonnika wyniósłby około 339 mln zł. Redemptorysta trafiłby wtedy na 83. miejsce listy 100 najbogatszych „Wprost”. Tuż za założycielem Optimusa Romanem Kluską, a przed twórcą Wiedźmina Michałem Kicińskim.

Wprost zauważył, że choć Radio Maryja należy do zakonu redemptorystów, to ma jeszcze inne przedsiębiorstwa: pięć spółek oraz dwie fundacje. Przez wszystkie przepływają miliony, zwłaszcza z budżetu publicznego – podaje portal.

Zakonnik, który złożył śluby ubóstwa, może posiadać jedynie przedmioty osobiste. To jednak tylko teoria.

– Teoretycznie ojciec Rydzyk nie ma żadnego majątku. Jako zakonnik, który złożył śluby ubóstwa, może mieć jedynie rzeczy osobiste. Ale to teoria. De facto to on zarządza wszystkimi stworzonymi przez siebie instytucjami. Radio Maryja, jego pierwsze i najważniejsze przedsięwzięcie, formalnie należy do zakonu redemptorystów. Ale inne biznesy już nie. W praktyce większość majątku, którym zarządza duchowny, należy do instytucji pozakościelnych. Głównie do dwóch fundacji: Lux Veritatis, której ojciec Rydzyk jest prezesem i,,Nasza Przyszłość”, gdzie zasiada w radzie programowej. A także pięciu spółek: Bonum (należy do ojca Jana Króla, prawej ręki Tadeusza Rydzyka), Scala (należy do zakonu), Geotermia Toruń, Uzdrowisko Termy Toruńskie oraz Polskie Sieci Cyfrowe (w tych ostatnich prezesem lub wiceprezesem jest o. Król). Firmy zarejestrowane są w Warszawie i w Toruniu – wylicza tygodnik.

Ostatnio oj. Rydzyk postanowił wejść także do showbiznesu i wyprodukować pierwszy film „Zerwany Kłos”. Czy okaże się równie dużym sukcesem?

Fot. ArtiqbForever2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ