Przegląd filmów irańskich

Jakie jest kino irańskie, będzie można dowiedzieć się podczas minifestiwalu, na który w dniach 26–28 listopada zaprasza warszawskie kino Praha. Prócz promocyjnych cen zachęca obietnica przekonania się, jak naprawdę wygląda ten niespokojny kraj, bez medialnych manipulacji, widziany oczyma samych Irańczyków.

radioaktywne.pl 

Twórcy przeglądu zapewniają, że kino irańskie jest przede wszystkim niezwykle bogate – posiada wielu uhonorowanych w międzynarodowych konkursach twórców, takich jak Jafar Panahi, Asghar Farhadi, Majid Majidi, czy Abbas Kiarostami. Z drugiej strony może pochwalić się dynamicznie rozwijającą się sceną offową, wrażliwą na wydarzenia z otaczającego świata i śmiało je komentującą. W ramach przeglądu zostaną pokazane filmy mniej znane, najczęściej dotąd nie wyświetlane w naszym kraju, a mimo to godne uwagi ze względu na swoją wartość artystyczną, czy też podejmowane tematy. Jedyną myślą przewodnią, jaka przyświecała twórcom przeglądu w doborze repertuaru, jest szeroko pojęty obraz codziennego życia w Iranie.

 

Na przeglądzie będziemy mogli zobaczyć filmy:

 

„Beze mnie”, reż. Bahram Tavakoli

Jest to dramat, będący adaptacją powieści pt. „Szklana Menażeria” Tennessee Williamsa. Opowiada historię zmagającej się z trudami codzienności teherańskiej rodziny, której członkowie bardzo starają się spełnić swoje marzenia.

 

„Tak daleko, tak blisko”, reż. Reza Mir-Karimi

Poruszająca, egzystencjalna opowieść o świadomości życia i lęku przed jego utratą. Prowadzący dostatnie życie chirurg, wykształcony ateista, pewnego dnia dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie syna. Ten w  dodatku udaje się na pustkowie, by kontemplować konstelacje gwiazd, które są tak daleko od nas, a jednak o wiele bliżej od innych zakątków nieograniczonego wszechświata.

 

„Jestem jego żoną”, reż. Mostafa Shayesteh

Film z 2012 roku i zarazem debiut reżyserski Mostafy Shayesteha, dotąd niepokazywany w Polsce. Obraz przemiany, jaka dokonuje się w życiu młodej pary po wypadku samochodowym.

 

„Rozstanie”, reż. Asghar Farhadi

Trzymający w napięciu dramat psychologiczny, ukazujący życie teherańskiej rodziny, która zostaje postawiona przed moralnie niejednoznacznym wyborem – wyjazd za granicę, by zapewnić potomstwu lepszą przyszłość, czy pozostanie w Iranie, aby opiekować się chorym na Alzheimera ojcem. Niemożność podjęcia decyzji doprowadza do podziału między małżonkami i wplątania w trudną sytuację osób trzecich.

 

„Pan Yoursef”, reż. Ali Rafie

Dramat skupiający się na relacjach pomiędzy córką i utrzymującym ją ojcem, który ma nadzieję, że ta będzie opiekować się nim przez całe życie.

 

„Grzesznicy”, reż. Faramarz Gharibian

Thriller z 2012 roku, opowiadający historię młodej Iranki, która zostaje zamordowana po powrocie ze Stanów Zjednoczonych do ojczystego kraju. Film jest utrzymany w konwencji noir i budując napięcie stopniowo odkrywa, w jaki sposób niezależna, wykształcona kobieta staje się ofiarą nienawiści i wreszcie – zbrodni.

 

Więcej o przeglądzie na kinopraha.pl.

 

Lidia Pustelnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ