2016-festiwal-gdynia

Polskie kino w Gdyni – 41. Festiwal Filmowy przed nami

Zapowiada się więcej niż ciekawie. Będzie świetna rozrywka, filmowe pokazy, promocje książek i wystawy. Rozmowy o kinie i wymiana doświadczeń, spotkania polskich filmowców z widzami. Będzie wielkie świętowanie! 19 września 2016 r. już po raz 41. rusza największa i najważniejsza impreza polskiego kina – Festiwal Filmowy w Gdyni.

2016-festiwal-gdynia

12 września w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza i dyrektorów festiwalu Leszka Kopcia i Michała Oleszczyka.

Co roku widzowie Festiwalu Filmowego w Gdyni – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

10 września 1987 roku rozpoczął się 12. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych,, który po raz pierwszy zagościł w Gdyni i od tej chwili impreza na stałe została wpisana do miejskiego kalendarza – zaznaczył Bartosz Bartoszewicz i dodał – To co jest ważne z perspektywy tych lat, gdy festiwal odbywa się w naszym mieście, to fakt, że zmienił on całkowicie swój charakter. Jeszcze kilka lat temu była to impreza zamknięta. Cieszyliśmy się z tego, że do Gdyni zjeżdżają wybitni twórcy polskiego kina. Dziś ten festiwal jest festiwalem wszystkich gdynian.

W programie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazły się cztery sekcje konkursowe: Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Młodego Kina, Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.

W Konkursie Głównym zobaczymy 16 filmów, w Innym Spojrzeniu – 4. Przewodniczącym Jury Konkursu Głównego jest Filip Bajon, a Innego Spojrzenia – Monika Strzępka. W Konkursie Głównym jest aż siedem debiutów i dwa drugie filmy. W Innym Spojrzeniu – jeden debiut i trzy drugie filmy. Osiem obrazów z Konkursu Głównego i dwa z Innego Spojrzenia będą miały w Gdyni swoją polską premierę. Filmem otwarcia 41. Festiwalu będzie „Królewicz Olch” Kuby Czekaja – jeden z tytułów Konkursu Głównego.

Uważam, że to najlepszy konkurs, przy selekcji, którego brałem udział w trakcie mojej kadencji. Cieszy mnie nie tylko, że jest on tak świeży pokoleniowo, z niezwykle silną reprezentacją roczników osiemdziesiątych, ale przede wszystkim świadczy on dobitnie o zainteresowaniu polskich twórców kwestiami polskiej historii i tożsamości – mówił dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Oleszczyk.
Do Konkursu Młodego Kina zakwalifikowało się 13 filmów z trzech szkół filmowych, do Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych trzy filmy ze Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz dziewięć produkcji niezależnych.

To co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że ten festiwal w ciągu 10 lat, na drodze takiej wcale nie pełzającej rewolucji rozwinął się do rozmiarów imprezy naprawdę godnej zauważenia na mapie festiwali w Polsce, Europie i na świecie. W zeszłym roku mieliśmy rekordową liczbę 54 tysięcy widzów – zaznaczył dyrektor festiwalu Leszek Kopeć.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu jest wręczenie Platynowych Lwów, czyli nagroda podsumowująca osiągnięcia życia. W tym roku otrzyma ją Janusz Majewski, twórca: „Lekcji martwego języka”, „C.K. Dezerterów”, „Zaklętych rewirów”, filmów „Excentrycy”, czyli po słonecznej stronie ulicy” czy „Zazdrość i medycyna”, której pokaz będzie okazją do spotkania z laureatem.
Program filmowy 41. FFG obejmuje wiele sekcji pozakonkursowych: Skarby kina przedwojennego, Czysta klasyka – In Memoriam, Zapomniane piosenki, Polonica, Na Horyzoncie, Wieczór Filmowy HBO i Filmy z Gdyni. Tego roku reżyser Andrzej Wajda obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji widzowie na specjalnym zamkniętym pokazie obejrzą najnowszy film Mistrza Powidoki.

Bogato prezentuje się w tym roku program jednej z najpopularniejszych sekcji Festiwalu, czyli współorganizowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich „Gdyni Dzieciom”. W kinie Helios organizatorzy spodziewają się około 10 tys. gości.
W ostatni dzień Festiwalu odbędzie się Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ciekawie zapowiadają się debaty specjalistyczne: „Film jako narzędzie do budowania wizerunku Polski” i „Kultura filmowa w Polsce”. Emocji nie zabraknie na debacie Elle: Kobiety w kinie – jak się przebić w męskim świecie?.

Filmoteka Szkolna, to również ważny punkt na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. A Sławomir Idziak przedstawi swój kolejny innowacyjny pomysł – Cinebus Film Spring Open – Mobilne studio filmowe.
Tradycyjnie, odbędą się również wystawy. Ta, która zapowiada się na prawdziwą perełkę, to: Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski. Ciekawie zapowiada się również promocja wydawnictwa Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema. W programie FFG znalazły się również promocje książek i koncert zespołu Take It Easy.

Ceremonia otwarcia Festiwalu odbędzie się 19 września o godz. 19.00 w Teatrze Muzycznym, Młoda Gala – 23 września o godz. 20.30, natomiast Ceremonia Wręczenia Nagród i zamknięcia Festiwalu – 24 września o godz. 19.00.

Pokazy konkursowe i specjalne oraz wydarzenia towarzyszące odbędą się w Teatrze Muzycznym, w Multikinie i Centrum Gdynia Waterfront, Gdyńskim Centrum Filmowym, Muzeum Miasta Gdyni, Hotelu Mercure Gdynia Centrum a także na Placu Grunwaldzkim i w Parku Rady Europy. Projekcje Gdynia Dzieciom odbędą się Kinie Helios.

I ważna informacja dla tych, którzy już teraz planują udział w tym wielkim święcie polskiego kina. Bilety są już dostępne online. Można kupować wejściówki na pojedyncze seanse lub karnety (m.in. jednodniowe wejściówki na projekcje na Dużej Scenie Teatru Muzycznego).

fot. gdynia.pl

_____________                                                  

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ