Polacy znani nieznani

Urodzeni i związani z Polską, a jednak mało kto w Polsce wie o ich pochodzeniu. Za granicą są znani i poważani, a we własnym kraju nie zauważani. Polska znana jest nie tylko z Adama Mickiewicza, Marii Curie-Skłodowskiej i Mikołaja Kopernika, ale też z wielu innych naukowców, wynalazców i twórców.

martha-stewart-cover-ftr

Antoni Patek

Swoją osobą obala mit, że najlepsze zegarki świata pochodzą z Japonii albo Szwajcarii. Prawda jest taka, że twórcą firmy produkującej najlepsze, a dziś również najdroższe zegarki świata jest Polak – Antoni Patek. Ceny za zegarki wyprodukowane przez założoną przez niego firmę obecnie sięgają nawet kilkunastu milionów dolarów. Początkowo nazwa firmy była raczej śmieszna niż chwytliwa – Patek Czapek, od nazwisk dwóch głównych założycieli, później była kilkakrotnie zmieniana, obecnie brzmi Patek Philippe. Posiadanie zegarka tej marki jest oznaką prestiżu i dobrego smaku. Wystarczy spojrzeć na listę osób, które pokusiły się o jego zakup, m.in.: Walt Disney, Pius IX, Pius XII, królowa Wiktoria czy Lew Tołstoj.

Max Factor

To nie żart. Firma, której nie trzeba przedstawiać, potentat w branży kosmetycznej została założona przez urodzonego w Łodzi Maksa Faktorowicza. Polak w XX w. zawędrował do Stanów Zjednoczonych, początkowo próbując szczęścia w prowadzeniu sklepu z perukami, a później w Hollywood. Jego innowacyjne pomysły sprawiły, ze stał się specjalistą od charakteryzacji i brał udział w takich produkcjach jak przemienienie Borisa Karloffa do roli Frankensteina. W 1929 r. Faktorowicz został uhonorowany Oscarem za zasługi dla przemysłu filmowego.

Rene Gościnny

Wszyscy znamy bohaterów takich jak Asteriks i Obeliks, Lucky Luke, Mikołajek. W dzieciństwie nie raz umilali nam chwile i pozwalali przenieść się w inne krainy. Nie byłoby ich bez Rene Gościnnego – współtwórcy tych postaci. Rodzice Gościnnego byli Polakami, sam autor urodził się już w Paryżu. Zrewolucjonizował europejski komiks i zmienił podejście ówczesnych czytelników do tej formy literackiej. Komiksy o Asteriksie przetłumaczone są na 107 języków, a ciągle powstają kolejne ekranizacje ich przygód.

Barbara Johnson Piasecka

Oto bizneswoman na klasę światową. Pani Piasecka jest prezesem koncernu przemysłowo-medycznego Johnson i Johnson. W 2003 r magazyn „Forbes” sklasyfikował ją na 87. Miejscu listy najbogatszych mieszkańców USA i na 162. Pozycji na liście najbogatszych ludzi świata. Co ciekawe, swoją karierę w Ameryce zaczynała od posady pokojówki, przeszła przez stanowisko kuratora kolekcji sztuki, wyszła za mąż za Sewarda Johnsona i odziedziczyła po mężu firmę. Nie osiadła jednak na laurach, a powiększyła majątek i jest zaliczana do 20 najbogatszych kobiet na świecie.

Martha Kosyra Steward

Ucieleśnienie „amerykańskiego snu”. Najpierw prowadziła małą firmę cateringową, by następnie stać się maklerem i właścicielką ogromnej medialnej fortuny (Martha Stewart Living Omnimedia). Oprócz tego była modelką, a jest żoną i matką. W 1982 roku wydała książkę Entertaining (Przyjęcia) gdzie zamieściła zbiór przepisów kulinarnych. Dzięki niej została uznana za kreatorkę stylu życia i prowadzenia domu. W Ameryce nazywana jest guru American lifestyle, czyli stylu życia charakterystycznego dla bogatego społeczeństwa Ameryki. Najbardziej znaną książką, jaką napisała, jest jej drugie dzieło Weddings (Wesela). Już pierwszy dzień sprzedaży przyniósł nakład 200 tys. wydanych egzemplarzy.

Ewa Szymańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ