Podolog ─ nowy ekspert od zdrowia i piękna
Kosmetolog, trycholog – tych specjalistów zajmujących się pięknem i zdrowiem już znamy. Kim w takim razie jest podolog? To profesjonalista, który wykona nie tylko piękny pedicure, ale także kompleksowo zadba o zdrowie Twoich stóp!
Czym zajmuje się podologia?
Jest to dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem zniekształceń i zaburzeń stóp, a także stawu skokowo-goleniowego. W Polsce dziedzina ta nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak w Europie Zachodniej. W niektórych krajach za granicą (Francja, Niemcy) zaliczana jest nawet do zawodów medycznych.
Kompetencje podologa
Podolog skraca i wykonuje zabiegi na paznokciach, które wrastają, zawijają się oraz są nadmiernie pogrubione. Często też zakłada specjalne, indywidualnie dobrane klamry, które korygują wrastanie paznokcia (ortonyksja) oraz zajmuje się jego protetyką (odbudową). Specjalista usuwa zrogowaciały naskórek na podeszwach, odciski, brodawki oraz modzele. Jego zadanie również jest udzielanie porad dotyczących pielęgnacji kończyn dolnych, doboru odpowiednich ortez, które korygują nieznaczne odkształcenia ortopedyczne palców, odciążają bolące miejsca, minimalizują otarcia skóry oraz zmieniają ustawienie stopy na bardziej pożądane. Stanowią również ulgę dla osób, które borykają się z haluksami czy palcami młoteczkowatymi. Podolog wykonuje również specjalistyczny masaż, który uśmierza ból i zmniejsza opuchnięcia stóp oraz podudzi.
Z kim współpracuje podolog?
Zadaniem podologa jest również ewentualne skierowanie pacjenta do odpowiedniego lekarza, szczególnie diabetologa, który zajmuje się leczeniem osób z cukrzycą. Do podologa często zgłaszają się osoby mające „stopę cukrzycową”, która jest słabo ukrwiona, a przez to mniej wrażliwa na ból. U takich pacjentów trudniej goją się rany oraz występują owrzodzenia, które sygnalizują występowanie procesów martwiczych. Nieleczona lub źle zdiagnozowana cukrzyca doprowadza do osłabienia stawów oraz kości, deformacji stóp, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się lub nawet amputacji kończyn. Podolog kieruje również swoich pacjentów m.in. do dermatologa, chirurga czy ortopedy.
Jak wygląda badanie podologiczne?
Na wizytę najlepiej jest przyjść w zakrytym obuwiu oraz warto przynieść ze sobą swoje badania, zwłaszcza jeśli doznało się jakiegoś urazu w obrębie kończyn dolnych. Na początku spotkania specjalista przeprowadza wywiad dotyczący historii choroby lub dolegliwości z którą przyszliśmy. Następnie wykonywane jest badanie manualne. Sprawdza się wtedy ruchomość stawów oraz pracę mięśni. Podolog zwraca również uwagę na deformacje, odciski, modzele czy niepokojące zmiany skórne pojawiające się w obrębie kończyn dolnych. Niejednokrotnie potrzebne są inne badania, niektóre z nich wykonuje się na macie tensometrycznej (sprawdza się wtedy nacisk stóp na podłoże) oraz na bieżni analizuje się sposób chodzenia oraz biegania pacjenta.
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.
1 KOMENTARZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Jeśli trafimy na wykwalifikowanego podologa to może naprawdę pomoc i w wadach wrodzonych stop i w problemach z paznokciami, grzybica itd. Sama chodzę właśnie z problemem wrastających paznokci (do Instytutu Podologicznego w Tarnowie) i powoli podolog wyprowadza moje stopy na prosta 😉