Pies w miejscu pracy: zalety i wady takiej sytuacji
Nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że w świetle prawa przyjście z ukochanym pupilem do pracy nie jest zabronione. Czy w takim razie możemy po prostu przyprowadzić psa do naszego biura? W praktyce nie jest to jednak takie proste. Takie rozwiązanie niesie za sobą co prawda wiele wymiernych korzyści – zarówno dla pracodawcy, jak i współpracowników – jednakże powinno być odpowiednio przemyślane. Nie zawsze taka sytuacja wpłynie na innych tak pozytywnie, jak byśmy sobie tego życzyli.
Jakie mogą być zalety psa w miejscu pracy?
O pozytywnym wpływie zwierząt na ludzi wiedzą z pewnością wszyscy miłośnicy czworonogów. Nie da się ukryć, że obecność czworonogów poprawia nastrój i wpływa kojąco nie tylko na nas samych, lecz także innych. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze staje się zabieranie psów do pracy – szczególnie od momentu, w którym ich korzystny wpływ na pracowników został potwierdzony przez badaczy. Badania przeprowadzone przez College of Veterinary Medicine, Uniwersytetu w Missouri wykazały, że obecność psów w biurze pozwala obniżyć stres pracowników i wpływa na wzrost ich produktywności. Co ciekawe – dotyczy to zarówno pojedynczych pracowników, jak i zespołów.
To oczywiście nie jedyne korzyści płynące z takiej sytuacji. Do najważniejszych zalet psa w miejscu pracy należy zaliczyć:
- obniżenie ciśnienie krwi pracowników i korzystny wpływ na ich pracę;
- ułatwienie nawiązywania relacji pomiędzy pracownikami i pomoc w przełamaniu lodów;
- pobudzenie kreatywności pracowników i zmotywowanie ich do działania;
- poprawienie samopoczucia właścicieli, którzy przy swoich pupilach czują się bezpieczniej;
- pozytywny wpływ czworonoga na zdrowie właściciela, który musi odbyć ze swoim pupilem obowiązkowy spacer;
- ocieplenie wizerunku firmy – placówki umożliwiające pracownikom przyjście z czworonogiem do pracy postrzegane są jako bardziej otwarte.
Czy istnieją potencjalne wady obecności zwierząt w miejscu pracy?
W końcu pojawienie się czworonogów na niewielkiej przestrzeni naszego biura może także zaburzyć pracownikom wykonywanie codziennych obowiązków, rozpraszając ich uwagę i wprowadzając chaos. Wśród możliwych minusów obecności psa w miejscu pracy można wymienić:
- alergie lub strach współpracowników – będące podstawowym minusem takiego rozwiązania – pamiętajmy, że niektóre osoby mogą być uczulone na sierść czworonoga lub po prostu nie czują się komfortowo w ich obecności;
- zakłócenie spokoju – szczególnie w przypadku, gdy pies jest energiczny lub nieustannie domaga się naszej uwagi;
- bałagan i niszczenie przestrzeni biurowej – nie każdy pies będzie potrafił zachować się w miejscu, jakim jest biuro – szczególnie wówczas, gdy wiemy, że nasz pupil ma tendencje do niszczenia przedmiotów znajdujących się w jego pobliżu;
- konflikty między zwierzętami – rodzące się w sytuacji, gdy w biurze pojawi się więcej niż jeden zwierzak.
„Zwierzęcy savoir-vivre”
Pies w biurze wiąże się nie tylko z ogromem zalet, na czele których stoi pozytywny wpływ tych czworonogów na pracowników, lecz także z wieloma wątpliwościami. Aby więc wykorzystać potencjał rozwiązania, jakim jest obecność zwierząt w miejscu pracy, konieczne jest ustalenie „zwierzęcego savoir-vivre’u”, który pozwoli uniknąć konfliktów między pracownikami i zwierzętami oraz zapewni wszystkim odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo. Dzięki ustaleniu zasad dotyczących przyprowadzania zwierząt do miejsca pracy i ich funkcjonowania w biurowej przestrzeni, zarówno właściciele czworonogów, jak i postronni pracownicy będą czuli się w biurze komfortowo. W praktyce tak określone reguły pozwolą wszystkim maksymalnie czerpać z zalet takiego rozwiązania.
Wiele zależy od czworonoga
Każdy z właścicieli czworonogów powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego pupil może iść z nim do pracy. Weźmy pod uwagę zarówno dobro naszych współpracowników, jak i zwierzaka. Nie zapominajmy w końcu, że każdy pies jest inny – nie każdy będzie się dobrze czuł w biurze i nie każdy dobrze reaguje na kontakt z obcymi. Podczas, gdy jedne czworonogi nie mają problemu z posłuszeństwem i świetnie odnajdują się w nowej sytuacji, inne mogą reagować niepokojem lub rozdrażnieniem. Zanim zdecydujemy się więc na wzięcie psa do naszego miejsca pracy, upewnijmy się, że takie rozwiązanie zapewni komfort naszemu zwierzęciu oraz przyniesie wszystkim wymierne korzyści.
Więcej informacji dowiesz się na stronie poświęconej zwierzętom Wamiz.