Pierwszy napój dnia

napoj 1 life4styleMoment, w którym trzeba opuścić ciepłe łóżko i rzucić się w codzienny wir pracy bądź nauki bywa najtrudniejszą częścią dnia. Szklanka smacznego napoju nie tylko poprawi humor, ale także doda energii, zapewni odpowiednią dawkę witamin oraz sprawi, że ten trudny czas po przebudzeniu stanie się lepszy.

Specjaliści od żywienia zdają się być zgodni co do tego, iż dobrym pomysłem na pierwszy napój dnia jest woda. Szklanka tego płynu oczyści organizm z toksyn. Jeśli wizja wypicia niegazowanej wody mineralnej cię przeraża, możesz wzbogacić ją sokiem z cytryny.

Jeśli masz możliwość wyciśnięcia świeżego soku warzywnego, skorzystaj z niej – soki dostarczają wielu cennych witamin i minerałów, które są najlepiej przyswajalne rano. Sok z kartonu też spełni swoje zadanie, ale pod względem smaku i wartości zdrowotnych nie dorównuje on sokom wyciskanym. Niemniej jednak, porcja dobrego soku jest w stanie wywołać uśmiech nawet na najbardziej zaspanej twarzy.

Osoby lubiące eksperymentować w kuchni, mogą pokusić się o przygotowanie porannego koktajlu albo shake’a. Obie propozycje są idealne dla tych, którzy nie jadają śniadań. Oczywiście unikanie tego najważniejszego posiłku dnia nie jest rzeczą godną pochwały, ale jeżeli rano nie możesz przełknąć niczego o stałej konsystencji, wypij koktajl lub shake. Dostarczą one witamin, minerałów, a także, za sprawą użytego do ich przygotowania mleka lub jogurtu, cennego białka.

Wiele osób nie uznaje poranka bez kawy. Ciemny, aromatyczny napój dzięki zawartej w nim kofeinie pobudza i przyspiesza przemianę materii. Pamiętaj, by nie pić kawy na czczo – podrażnia ona błonę śluzową żołądka, co w dłuższej perspektywie może skutkować chorobą wrzodową. Bardzo złą taktyką jest zastępowanie śniadania filiżanką małej czarnej. Napoju tego nie poleca się kobietom w ciąży ani osobom z dolegliwościami żołądkowymi.

Cierpiący na problemy z żołądkiem pocieszenie znajdą w zbożowym zamienniku kawy. Nieco niedoceniana kawa zbożowa to źródło błonnika, witamin oraz przeciwutleniaczy. Jest niskokaloryczna, poprawia przemianę materii, zmniejsza uczucie głodu. Produkuje się ją ze zbóż takich jak jęczmień, żyto, pszenica orkiszowa, a także korzenia cykorii oraz buraków cukrowych wymieszanych w różnych proporcjach. Kawa zbożowa zawiera podnoszący odporność na stres magnez, podczas gdy prawdziwa kawa wypłukuje ten pierwiastek z organizmu.

napoj 2 life4styleJeśli akurat wstałeś lewą nogą, czym prędzej sięgnij po kubek kakao. Już sama myśl o tym napoju przywołuje same pozytywne skojarzenia. Słusznie – kakao zawiera flawonoidy, które poprawiają ukrwienie mózgu, pamięć krótkoterminową, krążenie krwi, obniżają ciśnienie tętnicze, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Znajdująca się w kakao serotonina wprowadza w euforię, nic więc dziwnego, że kakao uwielbiają nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Pomimo mnogości możliwości, walka o prym wśród napojów porannych toczy się pomiędzy kawą i herbatą, przynajmniej wśród Polaków. Herbata uważana jest za zdrowszą, niż kawa. Mocnego herbacianego naparu nie należy pić na czczo, gdyż, podobnie jak kawa, podrażnia żołądek. Słaba herbata natomiast może pomagać w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego.

Mniej popularnym w Polsce rodzajem herbaty jest herbata zielona. Mówi się, iż zielona herbata posiada wiele zalet: obniża cholesterol, reguluje procesy trawienne, stymuluje krążenie, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Niestety, również ten napój nie powinien być pity przez osoby z wrażliwymi żołądkami lub cierpiące na bezsenność i nerwowość.

O wiele łagodniejsza dla żołądka jest herbata owocowa, mająca tyle wspólnego z herbatą czarną lub zieloną, ile kawa zbożowa z prawdziwą kawą. W skład owocowych herbat wchodzi susz jednego owocu lub mieszanki owoców. Najczęściej używane do produkcji owoce to maliny, żurawina, jeżyny, wiśnie oraz kwiaty hibiskusa. W herbatach owocowych nie ma herbacianych liści.

Jeżeli cenisz zdrowy styl życia, wprowadź do swojej diety ziołowe napary. Napar z rumianku reguluje trawienie, łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe, pomaga w przypadku nudności oraz zmniejsza objawy menopauzy. Działa też przeciwzapalnie, rozkurczowo, antybakteryjnie, uspokajająco, a przy tym jest delikatny dla żołądka. Spróbuj też ułatwiającego trawienie, łagodzącego mdłości, polepszającego krążenie krwi oraz łagodzącego bóle miesiączkowe naparu z imbiru.

To, jak spędzisz poranek, może mieć wpływ na cały twój dzień. Warto więc poświęcić chwilę na przygotowanie napoju, który zapewni ci wspaniały nastrój oraz świetne samopoczucie. Szczególnie, że masz przecież całkiem spory wybór.

Alicja Borza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ