Pierwiastek Życia – Magnez
Magnez, bo o nim będzie mowa, należy do pierwiastków występujących we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych człowieka. Jest pod względem ilości czwartym składnikiem mineralnym występującym w ludzkim ciele.
Jakie są funkcje magnezu?
Magnez jest niezbędny do działania około 80 enzymów, aktywuje witaminy B1, uczestniczy w odbudowie fosforanowych źródeł energetycznych skurczu mięśniowego, kwasu ATP i fosforanu kreatyny, uczestniczy w syntezie i stabilizacji kwasów nukleinowych DNA i RNA, zapewnia funkcjonowanie mitochondriów komórkowych, razem z wapniem odpowiada za funkcjonowanie tkanki nerwowej i mięśniowej, bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych a zwłaszcza w utrzymaniu prawidłowego rytmu pracy serca, konieczny jest do właściwego metabolizmu witaminy C.
Od jego stężenia w organizmie zależy ilość potasu. Poza tym wpływa korzystnie na układ nerwowy, pomaga zachować równowagę psychiczną i fizyczną, łagodzi stany nerwowe, usuwa zmęczenie, chroni przed chorobami naczyń krwionośnych. Zapobiega nadciśnieniu, skurczom oraz odkładaniu się cholesterolu na ściankach tętnic, co zmniejsza ryzyko zachorowalności na miażdżycę, obniża ryzyko wystąpienia zawału, działa korzystnie na krzepliwość krwi, wzmacnia układ odpornościowy, blokuje szkodliwe działanie metali trujących, bierze udział w procesie wytwarzania insuliny.
Jak widać nazwa „ pierwiastek życia” nie jest przypadkowa.
Jakie są zatem obawy niedoboru owego minerału?
Do objawów niedoboru magnezu należą: niewydolność pracy serca, arytmia, nadciśnienie tętnicze, zahamowanie wzrostu, depresja, skłonność do płaczu, pogorszenie koncentracji, poranne zmęczenie, nawet po wielu godzinach snu, wrażenie ociężałości, bóle głowy, zawroty głowy, utrata równowagi, drgania powiek, wrażliwość na zmiany pogody, skurcze mięśni, drętwienie kończyn, drgawki, bezsenność, pocenie się w nocy, koszmarne sny, osłabienie, puchnięcie dziąseł, próchnica zębów, wypadanie włosów, łamanie się paznokci, przerwy w oddychaniu, astma.
Jakie jest jego zapotrzebowanie?
Średnie dzienne zapotrzebowanie waha się w granicach 300-400 mg. W sporcie dawkowanie powinno się zwiększyć do 500, a niekiedy nawet do 1000 mg.
W jakich produktach możemy go znaleźć?
Przede wszystkim w serach żółtych, serach białych, mleku, sardynkach, rzeżusze, jajach, kapuście, mięsie, ziemniakach, burakach, roślinach strączkowych, orzechach.
Magnez powinien stanowić kluczowy składnik naszej diety. W szczególności jeśli uprawiamy intensywnie dyscypliny sportowe.
Krzysztof Rzempikowski