Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej. Zobacz miejsce pochówku

Zamordowany w niedzielę 13 stycznia podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Gdańska Paweł Adamowicza zostanie pochowany w sobotę w Bazylice Mariackiej. Spocznie w Kaplicy Św. Marcina. Przed pogrzebem odbędzie się uroczysta msza św.

Kondukt żałobny i trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza zostanie przeniesiona ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej w piątek 18 stycznia o godz. 17.00. Po wniesieniu trumny do świątyni zostanie odprawiona msza święta, a następnie trumna zostanie wystawiona do godziny 24.00. 

W sobotę nie będzie możliwe wejście do Bazyliki, a dopiero mniej więcej od godz. 10.00 Bazylika Mariacka zostanie otwarta. Msza rozpoczyna się o godzinie 12.00. Prochy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostaną złożone w prawej nawie bocznej w Kaplicy Św. Marcina. Tuż za nią jest wejście prowadzące do Izby Rajców.

Plan Bazyliki Mariackiej z zaznaczoną Kaplicą Św. Marcina

Plan Bazyliki Mariackiej z zaznaczoną Kaplicą Św. Marcina
źródło: medievalheritage.eu

W Bazylice już w czwartek trwały intensywne przygotowania do pożegnalnej mszy św. W Kaplicy Św. Marciny z kolei adaptowano miejsce dla pochówku Pawła Adamowicza. Prace nadzorował ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej. Przybył też na miejsce metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Było też sporo mieszkańców Gdańska, którzy obserwowali w świątyni przygotowania do sobotniej mszy i pogrzebu.

zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ