Oswajamy Warszawę

wcwminiatura life4styleRozpoczynanie życia w obcym kraju, nie zawsze przychylnym, jest niesamowicie trudnym etapem w życiu imigranta. Polska coraz bardziej otwiera się na przyjmowanie w swe granice gości z innych państw. Przedsięwzięciem, które ma na celu wyjść im z pomocą jest powstające Warszawskie Centrum Wielokulturowe.

Główne zadanie WCW to, jak powiedział Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy „Warszawskie Centrum Wielokulturowe ma sprawiać, że przedstawiciele różnych kultur obecni na krócej lub dłużej w tym mieście, będą mogli poczuć się jak u siebie w domu”. W praktyce będzie to polegało na integracji działań i skłanianiu do współpracy urzędów, instytucji miejskich oraz organizacji pozarządowych i tych zajmujących się imigrantami, i tych prowadzących projekty na rzecz cudzoziemców.

Organizatorzy wyszczególniają pięć obszarów, którym poświęcają najwięcej uwagi. Pierwszym jest usprawnienie przepływu informacji, tak aby zarówno cudzoziemcy mieli łatwy dostęp do ofert programów rządowych i pozarządowych, jak i mieszkańcy Warszawy mogli odkryć bogactwo innych kultur nie ruszając się ze stolicy. Centrum za kolejny cel stawia sobie pobudzenie obcokrajowców do działania, podejmowania własnych inicjatyw. Służy im wsparciem, pomaga nawiązać kontakty i zintegrować się ze społeczeństwem. WCW pragnie też umożliwić osobom, które nie znają języka polskiego jego naukę, a także umożliwić zdobycie wiedzy o państwie w jakim się znajdują. Oprócz czynnego wspierania, Centrum ma także prowadzić badania nad migracjami na terenie Warszawy.

Fundator Fundacji „Afryka Inaczej” Mamdou Diouf o projekcie mówi: „WCW będzie dopełnieniem nadwiślańskiej gościnności. Taka wyspa wypełniona wielokulturowością – na tle mnożących się klubów i lokali gastronomicznych – na pewno nie będzie martwym miejscem. Warszawskie Centrum Wielokulturowe dostroi Warszawę do wielkich metropolii świata.” Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że WCW zostało wymienione wśród planowanych projektów w aplikacji Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i zostało zakwalifikowane do realizacji nawet jeśli miasto nie otrzyma tego tytułu.

Coraz więcej ludzi postanawia opuścić miejsce swego urodzenia i wyruszyć w świat szukając miejsca dla siebie. Warszawa powinna przystosować się do nowych wymagań, otworzyć na nowe kultury. Wpłynie to nie tylko na podniesienie statusu miasta, ale również na samopoczucie jego mieszkańców. Odkrycie nowych tradycji, zwyczajów, może wnieść wiele energii i barw w życie warszawiaków.

Ewa Szymańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ