Odchudzanie u mężczyzn
Diety, ćwiczenia, a nawet głodówka. Kobiety wiele są w stanie zrobić, aby ich ciało wyglądało szczupło i atrakcyjnie. Jednak ostatnio również panowie dręczą się ćwiczeniami oraz wymyślnymi dietami. Czyżby media spowodowały, że również płeć męska zacznie praktykować zdrowszy tryb życia, starając się zrzucić zbędne kilogramy?
Starożytne wyobrażenie mężczyzny przedstawiało osobnika płci męskiej z zadbaną, umięśnioną i dość szczupłą sylwetką. Dzisiejsze media nawiązując do tych antycznych ideałów, prezentują na rozkładówkach mężczyzn podobnych do greckich herosów. Czyżby te wyidealizowane sylwetki męskiego ciała wpłynęły na psychikę facetów? Według badań coraz więcej mężczyzn dba o swoją sylwetkę stosując diety i ćwicząc na siłowni.
Współcześnie panowie mają coraz więcej kompleksów dotyczących ich ciała. Już nie tylko kobiety wynajdują w sobie kolejne niedoskonałości, mężczyźni dotychczas skrywając kompleksy pod grubą skórą, dziś zaczęli otwarcie pokazywać i poprawiać swoje słabe strony za pomocą diet i ćwiczeń. Według badań ponad 30% panów korzysta z pomocy profesjonalnego dietetyka.
Anoreksja, bulimia lub zespół gwałtownego objadania zazwyczaj kojarzył się jedynie z płcią żeńską, jak się okazuje również mężczyźni cierpią z powodu zaburzeń odżywiania się. Jak tłumaczy psycholożka Jennifer Thomas – Kiedyś na 9 osób z zaburzeniami odżywiania był tylko jeden mężczyzna, stosunek ten się diametralnie zmienił i wynosi teraz 2:1.
Według statystyk 31% mężczyzn intensywnie trenuje, żeby móc kontrolować wagę. Aż 24% nie je nic przez cały dzień aby schudnąć, a 25% ma za sobą tak zwane gwałtowne objadanie się, 3% panów wymiotuje po spożytym jedzeniu. Niektórzy mężczyźni na pozór wyjątkowo dbają o to, by po prostu odżywiać się zdrowo, takie zachowanie określamy ortoreksją. Polega ona na tym że człowiek myśli tylko o tym, aby jego jadłospis był właściwie skomponowany, dania przyrządzane analizuje pod względem składników i tabeli kalorycznej. Produkty spożywcze kupuje jedynie w wyselekcjonowanych i najlepszych sklepach z ekologiczną żywnością.
Właściwie czemu mężczyźni się odchudzają?
Specjaliści uważają, że społeczna moda wywołała wzrost zainteresowania dietą i zdrowym trybem życia wśród mężczyzn. Role społeczne znaczne się zmieniły dla obu płci – kobiety są bardziej niezależne i utrzymują mocniejszą pozycję na rynku pracy. Mężczyźni tym samym stracili swoją pozycję i władzę. Zmieniające się role społeczne mogą powodować obniżenie pewności siebie u płci męskiej. Jak wiadomo gdy spada wartość samooceny, za wszelką cenę nałogowo dbamy o sylwetkę i zdrowy tryb życia, ponieważ to możemy kontrolować sami.
Rośnie obsesja społeczeństwa na punkcie idealnego wyglądu. Na okładkach gazet i w telewizji widzimy opalony, zadbanych mężczyzn, prezentujących swoją umięśnioną sylwetkę. Zmienia się wzorzec męskości. Kreuje się wizerunek mężczyzny delikatnego, zadbanego i umięśnionego.
Kolejnym a może najważniejszym powodem odchudzania i nadmiernego dbania o zdrowy styl życia jest częstsza zachorowalność mężczyzn na choroby serca i nadciśnienie. U kobiet ten problem również występuje, jednak to mężczyzna w znacznym stopniu jest bardziej narażony na zachorowanie.
Kult ciała jest wszechobecny w każdej dziedzinie życia i odgrywa znaczy powód obsesyjnego dążenia do ideału, jednak czasem warto zastanowić się czy to wciąż jest jeszcze dbanie o urodę i zdrowie czy jest to już obsesja, nawet prowadząca do chorób takich jak anoreksja czy bulimia. Moda dyktuje, a my ślepo podążamy za kolejnym trendem. Każdy powinien pokochać swoje ciało, to jakie jest i nie popadać w skrajne i niebezpieczne metody zmieniania go.
Adrianna Chmielewska