Oczyszczająca dieta sokowa

Jeżeli jesteś ospały, zmęczony i czujesz się ciężko, to może być znak, że czas na detoks. Toksyny gromadzące się w naszych organizmach są często odpowiedzialne za złe samopoczucie, niekorzystny wygląd skóry i włosów oraz brak energii. Tygodniowa dieta sokowa to jedna z najpopularniejszych form detoksu. Najlepszą porą na jej stosowanie jest lato, gdy w sklepach dostępny jest bogaty wybór sezonowych warzyw i owoców.

Źródło: marketing.foodpanda.my

Dietę sokową można stosować już od wczesnej wiosny. Najlepszym jednak okresem na jej wdrożenie jest lato, gdy sklepy i bazarki obfitują w świeże warzywa i owoce. Tego typu tygodniowej kuracji oczyszczającej nie powinno stosować się częściej niż raz na kwartał. Soki najlepiej przygotowywać w wyciskarce, ponieważ przy pomocy sokowirówki pozbawiamy owoce i warzywa niektórych witamin i minerałów. Według dietetyków, dieta oparta wyłącznie na sokach stosowana przez 2-3 dni nie powinna mieć szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Tygodniową kurację mogą stosować jedynie osoby, którym pozwala na to stan zdrowia.

Detoks sokowy ma na celu oczyszczenie naszego organizmu z nagromadzonych w nim toksyn. Na tydzień musimy zatem zrezygnować z kawy, czarnej herbaty i alkoholu. Jadłospis w trakcie stosowania tej diet polega na zastąpieniu 5 dziennych posiłków porcją soku owocowego lub warzywnego. Dzień powinniśmy rozpocząć od szklanki wody z sokiem z cytryny. Następnie na pierwsze i drugie śniadanie spożywamy porcję soku owocowego. Ze względu na wysoką zawartość cukru, owocowe soki zaleca się pić przed południem, aby umożliwić organizmowi spalenie niechcianych kalorii.

Kolejne trzy posiłki powinny stanowić soki warzywne lub warzywno-owocowe. W tych ostatnich unikajmy dodawania wysokokalorycznych owoców, takich jak banany, ananasy i winogrona. Soki warzywne możemy spożywać na zimno lub delikatnie podgrzane z dodatkiem przypraw, np. pieprzu, tymianku, kminku i gałki muszkatołowej. Przed snem warto wspomóc nasz detoks filiżanką naparu ze świeżego kopru lub zielonej herbaty. Jak przy każdej kuracji oczyszczającej powinniśmy pić duże ilości wody.

Najbardziej polecane przy diecie oczyszczającej są soki z marchwi, buraków, pomidorów i selera. Działanie przyspieszające przemianę materii ma sok z grejpfruta i kiszonej kapusty, które powinniśmy spożywać na czczo.   

Pamiętajmy, że stosowanie detoksu sokowego jest możliwe tylko przez osoby zdrowe. Przeciwskazaniami przy diecie sokowej są przewlekłe choroby, ciąża oraz intensywna praca i aktywność fizyczna. Decyzję o podjęciu diety sokowej najlepiej skonsultować z lekarzem.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat innych rodzajów diet oczyszczających, przeczytajcie nasz artykuł.

________________________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ