Oczyść swój organizm w tydzień

Zmęczenie, złe samopoczucie i uczucie ociężałości mogą być skutkiem gromadzenia się w naszym organizmie toksyn. Stres, złe nawyki żywieniowe, zanieczyszczone środowisko oraz konserwanty w jedzeniu, to niestety nasza codzienna rzeczywistość. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na zafundowanie naszemu organizmowi porządnego detoksu. W takim przypadku sięgamy zazwyczaj po diety oczyszczające, a w tej kategorii mamy spośród czego wybierać. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na jedną z nich?

Źródło: charismaticplanet.com

Powodów, dla których warto zastanowić się nad zastosowaniem diety oczyszczającej jest wiele. Może być to chęć poprawy samopoczucia i wyglądu skóry lub pokusa szybkiej utraty 0,5-2 kg wagi przed ważną imprezą. Dieta oczyszczająca może również stanowić dobry początek dla długotrwałego programu odchudzającego. Główną zasadą, na której opiera się tego rodzaju detoksykacja naszego organizmu jest wyeliminowane z diety jednych produktów spożywczych (zazwyczaj tych ciężkostrawnych) i zastąpienie ich innymi, bogatymi w witaminy i substancje wspierające oczyszczające zdolności naszego ciała. 

Większość diet oczyszczających swoją nazwę zawdzięcza czasowi ich trwania. Tak więc, najczęściej możemy spotkać się z dietą jednodniową, trzydniową, tygodniową lub dziesięciodniową. Kolejną grupą diet oczyszczających są diety monotematyczne, które swoje nazwy czerpią z produktów, na których opiera się ich jadłospis, np. dieta marchwiowa lub cytrynowa. Większość diet oczyszczających opiera swoje menu na owocach i warzywach. Należy pamiętać, że ze względu na wysoką zawartość cukru, nie powinniśmy spożywać owoców późnym popołudniem lub wieczorem. Ważne, aby w dietach owocowo-warzywnych kierować się sezonowością dostępnych produktów. Wyróżniamy również tzw. diety płynne, w trakcie których posiłki zastępujemy zazwyczaj świeżymi sokami lub herbatami ziołowymi. Najbardziej restrykcyjnym rodzajem diety oczyszczającej jest głodówka, którą stosować możemy nawet do kilku dni.

Diety jednodniowe są zazwyczaj dosyć restrykcyjne, ale możemy stosować je stosunkowo często (nawet raz w tygodniu). Długotrwałych diet oczyszczających nie zaleca się przeprowadzać zimą, ponieważ osłabienie organizmu może skutkować chorobą. Częstotliwość, z jaką możemy stosować diety oczyszczające zależy głównie od naszego stanu zdrowia. Tego rodzaju detoks nie jest zalecany osobom młodym oraz w podeszłym wieku. Żeby stosować dietę oczyszczającą nie powinniśmy mieć ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Dla pewności, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu danej kuracji warto skonsultować się z lekarzem. W trakcie oczyszczania organizmu zaleca się w miarę możliwości rezygnację z pracy fizycznej i dużego wysiłku.

Istnieją zasady wspólne dla wszystkich rodzajów diet oczyszczających. W trakcie ich stosowania musimy zrezygnować z picia kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu. Nie powinniśmy również używać soli. Zaleca się natomiast picie ok. 2 litrów wody dziennie. Produkty, które najlepiej działają oczyszczająco na nasz organizm to m.in. owoce granatu, rukola, czosnek, migdały, awokado, imbir, zielona herbata i siemię lniane. Warto również postawić na cytryny, które dostarczają nam dużych ilości witaminy C i pobudzają ruchy perystaltyczne jelit oraz na bogate w błonnik jabłka. Biała kapusta stanowi źródło antyoksydantów oraz witaminy C i K. Ten sam zestaw witamin zawiera również pietruszka, która ponadto dostarcza nam kwas foliowy i beta karoten. 

Nasza propozycja, to prosty, tygodniowy program diety oczyszczającej opartej na owocach i warzywach:

Dzień 1-2

Nasze menu stanowią wyłącznie owoce. Pierwszym posiłkiem jest szklanka ciepłej wody z wyciśniętym sokiem z cytryny. Resztę posiłków w ciągu dnia zastępujemy wybranym owocem – jabłka, winogrona lub arbuzy. Każdego dnia należy zdecydować się tylko na jedne rodzaj owocu.

Dzień 3-5

W tych dniach oprócz owoców spożywamy również warzywa. Śniadanie stanowi porcja wybranych spośród wskazanych na pierwsze dni diety owoców. Drugi posiłek to sałatka warzywna bez majonezu lub dressingu, którą możemy natomiast wzbogacić garścią wybranych nasion lub migdałów. Kolację stanowią warzywa duszone lub gotowane na parze. Przekąskami między głównymi posiłkami mogą być owoce.

Dzień 6-7

Pierwszym posiłkiem jest sok ze świeżych, dowolnie wybranych owoców. Drugie śniadanie to jogurt naturalny z muesli. Kolejnym posiłkiem może być ryba lub gotowana na parze pierś z kurczaka z warzywami. Kolację stanowi porcja sałaty (możemy dodać łyżkę jogurtu naturalnego). W ciągu ostatnich 2 dni diety możemy również wypić 1 sok warzywny dziennie.

Hanna Gajewska


ZOSTAW ODPOWIEDŹ