oczysc sie sporteuro

Oczyść się!

oczysc sie sporteuroTemat oczyszczania organizmu zyskał ostatnio dużo rozgłosu. Współczesny człowiek żyje w klimacie dużo bardziej zanieczyszczonym niż jego przodkowie, a spożywane przez nas produkty w coraz mniejszym stopniu zbliżone są do naturalnych i posiadają coraz mniej wartości odżywczych. Czy znane sposoby na detoksykację organizmu rzeczywiście zdają egzamin?

Powrót do natury

Prawdą jest, że pozbycie się toksyn ma na człowieka dobroczynny wpływ. Argumenty są dość oczywiste. W czystym organizmie energia, do tej pory zużywana do walki z zanieczyszczeniami, ma szansę dotrzeć tam, gdzie jest potrzebna. Lepsze pożytkowanie energii usprawnia działanie wielu procesów w organizmie oraz hamuje powstawanie dysfunkcji. Ponadto, pozbywanie się zanieczyszczeń z wewnątrz od razu odzwierciedla się na zewnątrz. Z czasem twarz nabiera lepszego kolorytu, ciało staje się bardziej sprawne i znacznie poprawia się samopoczucie. Dodatkowo, naturalne produkty mające właściwości oczyszczające nie tylko poprawiają metabolizm, ale dostarczają witamin i minerałów, polifenoli, aminokwasów oraz przeciwdziałają infekcjom bakteryjnym.

Oczywiście nasze ciało posiada naturalne właściwości do pozbywania się szkodliwych substancji. Odpowiedzialne są za to głównie wątroba i nerki. Niemniej jednak, z powodu wysokiego stopnia zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie oraz silnego przetwarzania dostępnych dziś pokarmów, warto pomóc organizmowi w detoksykacji. Bynajmniej nie trzeba w tym celu wyjeżdżać od razu do oczyszczającego SPA. Poniższe przykłady naturalnych napojów pozwolą Ci stopniowo i skutecznie oswobodzić swój organizm z niepotrzebnego balastu.

Tradycyjnie – sok z cytryny

Kuracje, których głównym składnikiem jest sok z cytryny, nazywa się również kuracjami detoksykacyjnymi lub dietami oczyszczającymi, ponieważ jest to zupełnie naturalny sposób pozbycia się toksyn z organizmu. W zależności od typu kuracji w skład napoju wchodzi czysta woda, świeżo wyciśnięty sok z cytryny oraz dobrej jakości miód lub syrop palmowo-klonowy. Niektóre przepisy podają także szczyptę pieprzu Cayenne bądź zmielonego imbiru. Wspomniany syrop usprawnia procesy odbudowy tkanek i komórek, posiada wiele składników odżywczych i dba o równowagę biochemiczną oraz mineralną. Sok cytrynowy natomiast działa jak środek czyszczący usuwający warstwę tłuszczu. Imbir oraz pieprz pomagają usprawniać przemianę materii. Jedną szklankę takiej mieszanki najlepiej jest pić codziennie na czczo. Sposób ten stanowi proste i łatwo dostępne, a bardzo skuteczne rozwiązanie dla osób chcących oczyszczać organizm stopniowo.

Kulinarnie – ocet jabłkowy

Niepasteryzowany ocet jabłkowy dostarcza organizmowi wiele składników odżywczych, które pobudzają pracę wątroby i przyspieszają metabolizm, biorą udział w procesie regeneracji oraz zwalczają infekcje. Najlepiej jest stosować go regularnie jako dodatek do potraw, np. do sałatek jako składnik sosu.

Nowocześnie – sok z jagód acai

Spokrewnione z naszymi rodzimymi odmianami – jagody acai to ciemnofioletowe, pestkowe owoce pochodzące z amazońskich lasów. Bogate w antyoksydanty, polifenole i flawonoidy chronią przede wszystkim układ krwionośny i nerwowy, zmniejszają ryzyko wielu chorób oraz walczą ze stanami zapalnymi. Sok z tych owoców nie należy do najtańszych, ale cieszy się powodzeniem ze względu na swoje właściwości oczyszczające i ochronne. Dostępny jest w sklepach spożywczych oraz aptekach.

Modnie – kombucha

Ostatni hit w dziedzinie zdrowego odżywiania. Przynajmniej w naszej szerokości geograficznej, ponieważ w Azji i na Kaukazie znana jest od tysięcy lat. Kombucha to napój powstający w procesie fermentacji herbaty z cukrem jako symbiotyczna kolonia bakterii i drożdży. Nazywana także (może niezbyt zachęcająco) grzybem herbacianym zawiera bogactwo różnych składników. Od kwasów organicznych, przez aminokwasy i probiotyki, aż do niezastąpionych polifenoli (jedne z najsilniejszych antyoksydantów). Główne właściwości kombuchy to poprawa metabolizmu, działanie antynowotworowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Kombucha ma charakterystyczny, kwaśno-słodki smak i występuje w postaci lekko musującego płynu. Można ją dodawać do innych napojów. Dłuższy okres stosowania powoduje przywrócenie równowagi organizmu, a co za tym idzie jego większą mobilizację oraz zintensyfikowanie zdolności do samodzielnej regeneracji.

Żaneta Sławińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ