Koniec z nudą na talerzu

Zastanawiasz się, z czym zjeść obiad. Frytki są niezdrowe, a tradycyjne ziemniaki jadłaś ostatnio na rodzinnym spotkaniu. „Zwykły” makaron był wczoraj, kasza gryczana Ci się znudziła. Przeczytaj, z jakimi dodatkami możesz przygotować swoje dania, aby były smaczne i zdrowe.

Źródło: salud.uncomo.com

Makaron razowy produkuje się z mąki razowej z pełnego przemiału. Jest ona dużo zdrowsza niż pszenna. Można go podzielić na dwa rodzaje. Pszenny razowy smakuje podobnie do tradycyjnego, natomiast z żytniego będą zadowolone osoby, które chcą zjeść coś ostrzejszego. „Kluski” mają niski indeks glikemiczny. Obecne w nim węglowodany wolniej się wchłaniają, dzięki czemu długo jesteśmy syci. Zawierają również błonnik, który m.in. wspomaga odchudzanie, zapobiega zaparciom oraz obniża poziom złego cholesterolu. Podawaj go ze wszystkim, na co masz ochotę. Pamiętaj, aby zawsze był ugotowany al dente, wtedy nie traci dobroczynnych właściwości i jest smaczniejszy. Poleca się go także ćwiczącym, którzy budują swoją masę mięśniową.

Quinoa to inaczej komosa ryżowa. Ceniono ją już w starożytności, zyskała wtedy miano „matki zbóż”, gdyż dodawała energii dzielnym herosom. W kuchni ma wszechstronne zastosowanie. Jest idealnym zamiennikiem kasz czy ryżu. Wyróżnia się dużą ilością białka. Jeden z aminokwasów to lizyna, której człowiek nie umie sam wyprodukować i musi ją dostarczać wraz z pożywieniem. Zapewnia prawidłową budowę oraz funkcjonowanie organizmu. Komosa nie zawiera glutenu, dlatego idealnie nadaje się dla cierpiących na celiakię. Obfituje w magnez, mangan, wapń, żelazo, miedź i fosfor. Posiada również kwasy Omega−3, a także dużą dawkę witaminy E. Quinoa przygotowuje się podobnie jak kaszę. Należy trzymać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku, z dala od światła.

Bulgur otrzymuje się z ziaren pszenicy durum. W porównaniu z innymi pszenicznymi kaszami ma najmniej kalorii (83 kcal na 100g). Zawiera też sporo cennego błonnika i potrzebnych dla organizmu pierwiastków, m.in. potasu, wapnia, magnezu oraz sodu. Tym samym obniża ciśnienie tętnicze krwi, wpływa na pracę serca, chroni przed zawałem. Poleca się go kobietom w ciąży, a także karmiącym piersią, gdyż obfituje w kwas foliowy. Dzięki magnezowi i witaminom z grupy B świetnie nadaje się dla osób żyjących w ciągłym stresie oraz uczących się, gdyż wpływa na pracę neuroprzekaźników w mózgu. Niestety ta kasza nie jest bezglutenowa, ale bez obaw mogą ją jeść diabetycy, gdyż ma niski indeks glikemiczny.

Bataty, czyli słodkie ziemniaki rzadko pojawiają się na naszych stołach. Tymczasem są one dużo zdrowsze niż tradycyjne bulwy. Pochodzą z Ameryki Środkowej i mają ok. 400 odmian. Czerwona zawiera likopen, działający przeciwnowotworowo oraz korzystnie wpływający na serce. Fioletowa jest szczególnym źródłem antocyjanów, które są przeciwutleniaczami i również oddziałują antykancerogennie, a także polepszają pamięć. Żółta obfituje w karotenoidy m.in. luteinę, którą dedykuje się osobom mającym problem ze wzrokiem. Bataty odpowiednie są również dla cukrzyków, gdyż zmniejszają insulinooporność i regulują gospodarkę glukozową. Zawierają także fosfor, wapń, potas, magnez, sód, siarkę, chlor, żelazo, jod, mangan, miedź, selen, kwas foliowy oraz witaminy C, E i z grupy B. Niestety w ich składzie obecna jest rafinoza (cukier), która może powodować wzdęcia. Jadaj je na słodko oraz słono. Doskonale smakują ugotowane, grillowane, pieczone, a także jako puree. Pamiętaj, że surowych bulw nie przechowuje się w lodówce.  

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ