microsoft tekst

Nokia znika z rynku

microsoft tekstDziś pojawiła się sensacyjna, choć niezupełnie niespodziewana wiadomość o przejęciu dużej części Nokii przez Microsoft. Oznacza to przejęcie tego wszystkiego, co stanowiło o istnieniu Nokii na rynku.

Microsoft płaci 5 mld dolarów za część Nokii i 2,17 mld za patenty należące do firmy. Do nowego właściciela przejdzie również ta część Nokii, która zajmuje się bezpośrednio produkcją telefonów. Planowane jest przejście ponad 30 tys. pracowników.

Co ważne, Microsoft kupuje również telefony Asha, tanią markę Nokii, której głównym zadaniem jest podbijanie rynków rozwijających się. Umieszczenie tam Windows Phone może zdecydowanie zmienić obraz rynku zwiększając udziały systemu Microsoftu.

Przyczyny przejęcia są chyba jasne: spadająca w każdym segmencie sprzedaż, niepowodzenie na rynku smartfonów, straty. Oznacza to, że Microsoft będzie mógł wreszcie produkować smartfony pod własną marką. Z tej okazji szef (jeszcze) Microsoftu, Steve Ballmer, wystosował do pracowników list, w którym opisuje szczegóły przejęcia. Choć wiele tam szczegółów personalnych, tekst dość jasno pokazuje, że tak naprawdę dla Microsoftu Nokia przestaje istnieć. To wielki krok w transformacji firmy, którą zapowiedziano 11 lipca.

M. Adamczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ