Nie żyje Branko Lustig, producent m.in. „Listy Schindlera”
Branko Lustig, filmowiec, który przeżył Holocaust, zmarł wczoraj w swoim domu w Chorwacji. Miał 87 lat. Jego śmierć została ogłoszona na stronie internetowej Festiwalu Tolerancji w Chorwacji, którego był patronem i przewodniczącym od 2008 roku.
Nie żyje Branko Lustig, producent „Listy Schindlera”
Lustig karierę w branży filmowej rozpoczął w połowie lat pięćdziesiątych w Jugosławii. Pod koniec lat osiemdziesiątych przeniósł się jednak do Los Angeles, gdzie poznał Stevena Spielberga. Razem nakręcili film „Lista Schindlera”. W 1994 roku film otrzymał Oscara, nagrodę Akademii Filmowej, za najlepszy film.
W swoim przemówieniu podczas odbierania statuetki Lustig powiedział w swojej poruszającej przemowie:
„Daleka była droga z Auschwitz na tą scenę. Umierający w obozie pozostawili mi to dziedzictwo do opowiedzenia, jeśli przeżyję.”
Lustig urodził się w jugosłowiańskiej żydowskiej rodzinie. Był więźniem obozów w Auschwitz oraz Bergen-Belsen podczas Drugiej Wojny Światowej. Większość jego bliskich zginęła podczas wojny. Swoją statuetkę przekazał jako darowiznę Instytutowi Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, Jad Waszem w Jerozolimie.
Siedem lat po zdobyciu pierwszej statuetki, Lustig odebrał drugą. Tym razem jako producent „Gladiatora”.
Współpracował przy takich filmach, jak:
- „Lista Schindlera”, reż. Stephen Spielberg, 1993
- „Peacemaker”, reż. Mimi Leder, 1997
- „Gladiator”, reż. Ridley Scott, 2000
- „Hannibal”, reż. Ridley Scott, 2001
- „Helikopter w ogniu”, reż. Ridley Scott, 2001
- „Królestwo niebieskie”, reż. Ridley Scott, 2005
- „Dobry rok”, reż. Ridley Scott, 2006
- „American Gangster”, reż. Ridley Scott, 2007
Russell Crowe napisał na swoim Tweeterze:
„Jakie wspaniałe życie wiódł!
Od horroru II Wojny Światowej do chwały dwóch Nagród Akademii FIlmowej.
Kiedyś mi powiedział: ‘często się ze mną nie zgadzasz, ale zawsze jesteś moim przyjacielem w dni, kiedy cię potrzebuję.’”
Lustig był honorowym obywatelem Zagrzebia. Jego wkład w promowanie wartości demokratycznego społeczeństwa, filmu oraz kultury zrozumienia na pewno nie zostanie zapomniany.
Lista Schindlera, reż. Stephen Spielberg, 1993 – jedna z najważniejszych w historii produkcji filmowych dotyczących wydarzeń Drugiej Wojny Światowej. Pojawiają się w niej takie gwiazdy, jak Liam Neeson, Ben Kingsley czy Ralph Fiennes. Można w niej znaleźć również polskie akcenty, bowiem na ekranie pojawia się Andrzej Seweryn czy młodziutka Anna Mucha, a za zdjęcia odpowiadał nie kto inny, a sam Janusz Kamiński. Film był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej w dwunastu kategoriach. Ostatecznie zdobył ich siedem w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż oraz najlepszy scenariusz adaptowany.
Obraz opowiada prawdziwą historię niemieckiego przedsiębiorcy, Oscara Schindlera, który podczas wojny ryzykował własne życie, by ocalić jak najwięcej osób przed śmiercią. Pierwowzór filmowej historii można znaleźć w powieści Thomasa Keneally’ego o tym samym tytule. Książka została w 1982 roku uhonorowana prestiżową nagrodą literacką Man Booker Prize. Pierwsze polskie wydanie dostępne było dopiero w 1994 roku.
Źródła: Twitter, Festival of Tolerance, przegląd prasy, opracowanie własne