Nie dziel włosa na czworo – przyczyny wypadania włosów
Gęste i mocne włosy są prawdziwą ozdobą – dodają urody oraz pewności siebie. Jednak po zimie Twoje włosy są osłabione i nadmiernie wypadają? Czy wiesz, że ich wygląd wiele mówi o stanie zdrowia? Przeczytaj nasz artykuł, w którym dowiesz się, jakie mogą być przyczyny przerzedzenia fryzury.
Codzienna troska o fryzurę
Na naszą fryzurę niekorzystnie wpływają zabiegi, które ingerują w strukturę włosa, np. farbowanie oraz trwała ondulacja. Narażanie kosmyków na działanie wysokiej temperatury poprzez częste suszenie, prostowanie czy lokowanie również nie sprzyja ich dobrej kondycji. Chodzenie w ciasnych uczesaniach także przyczynia się do zaniku mieszków włosowych. Niekorzystne jest też tapirowanie fryzury, gdyż następuje mechaniczne uszkodzenie pasm. Warto pamiętać, że wszelkie błędy w pielęgnacji również powodują wypadanie włosów. Jeśli chcemy cieszyć się burzą loków, to nie nakładajmy wielu obciążających kosmetyków oraz stosujmy lekkie, nieobciążające szampony i odżywki.
Problemy zdrowotne
Przerzedzenie włosów może być pierwszym zauważalnym symptomem kłopotów zdrowotnych. Należą do nich m.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, nerek oraz wątroby. Duży wpływ mają zmiany o podłożu hormonalnym. Jeśli wytwarzanie testosteronu zostaje zaburzone (także u kobiet), to przy udziale enzymu 5−alfa reduktazy przekształca się on w dihydrotestosteron (DHT), który blokuje dopływ składników odżywczych do mieszka. W konsekwencji włosów rośnie coraz mniej i są one słabsze. Dojrzewanie płciowe, ciąża oraz menopauza powodują duże zmiany w układzie hormonalnym, które często odbijają się na jakości czupryny.
Stres
Silne, negatywne emocje również mogą spowodować wypadanie włosów, a nawet ich całkowitą utratę w bardzo krótkim czasie. Jest to związane z nadnerczami, które stymulują androgeny (testosteron) do wzmożonej pracy.
Zażywanie leków
Niestety wypadanie włosów może indukować przyjmowanie niektórych leków. Należą do nich m.in. preparaty przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze, przeciwtrądzikowe (obecność retinoidów, czyli pochodnych witaminy A) oraz leki i środki hormonalne.
Wypadanie włosów po ciąży – czas połogu
Nie wpadaj w panikę, jeśli po porodzie Twoje włosy nadmiernie wypadają. Jest to stan fizjologiczny, który na pewno minie. Aby zrozumieć ten mechanizm należy poznać cykl życia włosa. Składa się on z trzech faz. Pierwsza to anagen (trwa ok. 6-8 lat), czyli czas wzrostu włosa. Następnie proces ten jest zatrzymywany (katagen) na około 2 tyg. Podczas fazy przejściowej włos odrywa się od brodawki, która znajduje się w mieszku włosowym i powoli przesuwa się bliżej powierzchni skóry. Następnie mamy doczynienia z telogenem, czyli fazą spoczynku. Trwa ona ok. 2-4 miesiące. W tym czasie w mieszku włosowym powstaje nowy włos, który wypycha „stary” kosmyk. W ciąży ten proces wygląda jednak inaczej. Włosy znajdują się cały czas w fazie katagenu (wzrostu) ze względu na podwyższony poziom estrogenów. Dzięki temu nie wypadają i stale rosną nowe, więc automatycznie jest ich więcej. Natomiast po porodzie poziom hormonów spada i kosmyki zaczynają wypadać. Taki stan najczęściej utrzymuje się przez okres ok. 5-9 miesięcy po rozwiązaniu. Jeśli jednak karmisz piersią, to ten stan może potrwać trochę dłużej, gdyż podwyższa się wtedy stężenie prolaktyny, która zazwyczaj powoduje przerzedzenie się czupryny.
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.