nergal

Nergal oskarżony o znieważenie godła

Jak podaje TVP INFO trzy osoby, w tym lidera grupy heavymetalowej Behemoth – Adama D. ps. Nergal, oskarżyła gdańska prokuratura o publiczne znieważenie polskiego godła.

Adam „Nergal” D. wraz ze swoim heavy metalowym zespołem „Behemoth” już nie raz mieli problemy ze względu na swoje poglądy. Zespół poprzez swój wizerunek sceniczny wzbudza spore kontrowersje, zwłaszcza gdy sprawa dotyczy wykorzystywania symboli religijnych i patriotycznych. Jakiś czas temu w sądzie toczyła się sprawa przeciwko mężczyźnie, który miał znieważać i palić Biblię – ostatecznie wokaliście udało się wygrać ten pojedynek. Teraz jednak znowu na horyzoncie widać kłopoty. Spore kontrowersje wzbudził plakat nowej trasy koncertowej zespołu – widnieje na nim „satanistyczna” wersja godła polskiego, w której orzeł upodobniony jest do szatana. Na górze plakatu widnieje napis „Rzeczpospolita niewierna”, a orzeł trzyma krzyż w odwróconym kierunku.

Nergal

W sprawie oskarżono trzy osoby. Są to lider grupy Behemoth – Adam D., Rafał W., który na zlecenie D. stworzył projekt graficzny, oraz Maciej G., który – również na zlecenie D. – rozpowszechnił grafikę w Internecie. Wawryniuk poinformowała, że w toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii. – Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie – poinformowała w komunikacie Wawryniuk.

W internecie szybko istniała petycja, utworzona przez Marka Dudzińskiego, którą podpisało 33,5 tysiąca osób. Oskarża się zespół i Nergala o profanację godła, z którą grozi kara grzywny, ogarniczenie wolności, lub pozbawienie wolności do 1 roku. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

238 More posts in Plotki category
Recommended for you
Popek trafił do szpitala, “wymiotowałem po treningu i zataczałem się”

Popek bierze udział w najnowszej edycji „Tańca z gwiazdami”. Kontrowersyjny raper radzi sobie na  parkiecie...