krzemionki opatowskie

Neolityczna kopalnia kolejnym polskim obiektem na liście UNESCO?

Kopalnia w Krzemionkach Opatowskich chce zostać wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Byłby to szesnasty obiekt z Polski w prestiżowym gronie.

Kopalnia krzemu pochodzi z okresu neolitu i jest wyjątkowym przykładem zachowania w formie niewiele zmienionej od tysięcy lat. Ze względu na swą wyjątkowość obiekt wpisany jest do rejestru zabytków oraz posiada status Pomnika Historii i rezerwatu przyrody.

Sam pomysł zgłoszenia zespołu kopalń krzemionkowskich do UNESCO powstał już pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Dopiero jednak w 2016 r., Krzemionki pojawiły się na liście informacyjnej UNESCO jako oficjalny polski kandydat do wpisu.

W międzyczasie wniosek nominacyjny objął również sąsiadujące z Krzemionkami dwie inne, świetnie zachowane, prahistoryczne kopalnie krzemienia – Borownię i Koryciznę.. Do dokumentacji dodano też największą z osad związanych z wydobyciem krzemienia, położoną na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie.

W 2018 r. został zgłoszony wniosek pod nazwą „Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego” obejmujący właśnie te cztery obiekty z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (IV – II tys. p.n.e).

Obecnie wniosek jest oceniany. Być może decyzje w sprawie umieszczenia Krzemionek Opatowskich na liście UNESCO zapadnie już podczas 43 Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbywa się w Baku w dniach od 30 czerwca do 10 lipca.

źródło: nettg.pl

fot. kadr z YouTube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ