Największe szkoły mody na świecie

Najwięksi projektanci mody, styliści, fotografowie i PR-owcy sukces zawdzięczają nie tylko swojemu talentowi, rozwiniętej sieci kontaktów i ciężkiej pracy, ale także solidnemu wykształceniu, które zdobyli na najlepszych i najbardziej prestiżowych akademiach mody na świecie. W artykule znajdziesz uczelnie, na których swoje pierwsze kroki stawiały takie gwiazdy, jak Yves Saint Laurent, Valentino, Franco Moschino czy Marc Jacobs.

szkoly-life4style

fot. materiały prasowe

1. Central Saint Martins w Londynie

Jedna z sześciu szkół należących do University of the Arts London. Według wielu jest to najlepsza akademia mody na świecie. Prestiż tej uczelni podwyższa fakt, że jest ona częściowo finansowana i promowana przez rząd. Oprócz projektowania można tam studiować aktorstwo oraz grafikę. Ponadto CSM w swoim pakiecie oferuje także krótkofalowe kursy wakacyjne. Swoje wykształcenie zdobywały tam takie sławy, jak: Stella McCartney, John Galliano, Alexander McQueen.

2. Royal College of Art w Londynie

Oferuje studia podyplomowe z zakresu sztuk pięknych, komunikacji i projektowania. Program nauczania zawiera tajniki projektowania mody i tkanin, a ponadto można zgłębić wiedzę teoretyczną i praktyczną kręcenia filmów krótko- i długometrażowych lub poznać nowe zastosowania architektoniczne. RCoA ukończył z wyróżnieniem wybitny projektant, Erdem Moralioğlu.

3. Parsons The New School for Design w Nowym Jorku

Parsons jest motorem napędowym przemysłu odzieżowego w Nowym Jorku, gdyż znajduje się w samym centrum dzielnicy mody. Uczelnia współpracuje z wieloma firmami odzieżowymi i domami mody, co pozwala na łatwiejszy start w branży. Wielu ze słynnych absolwentów, takich jak np. Donna Karan czy Proenz Schouler, stanowi teraz część kadry wydziału i prowadzą tematyczne warsztaty oraz zajęcia.

4. Bunka Fashion College/Bunka Women’s University w Tokio

Najbardziej zaawansowana uczelnia pod względem technologicznym. Założona w 1919 roku, swoją sławę zawdzięcza absolwentom, którzy podbili europejski rynek mody. Byli to: Kenzo Takada, Junya Watanabe, Yohji Yamamoto. Program studiów oferuje kształcenie się w zakresie projektowania mody, akcesoriów, a także marketingu.

5. Antwerp Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii

Belgijska akademia mody coraz wyżej pnie się w rankingach na najlepszą uczelnię zajmującą się projektowaniem ubioru. Według studentów jest to najbardziej wymagająca szkoła mody – niewielki procent zostaje dopuszczony do obrony pracy dyplomowej. Cechą charakterystyczną jest tworzenie bardzo awangardowych i nowoczesnych projektów.

 

Patrycja Sieląg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ