Największe samochody świata
Dziś już mało kto pamięta końcówkę XX i początek XXI wieku, kiedy to konstruktorzy motoryzacyjni nie zwracali zupełnie uwagi na wyniki spalania, czy wielkość samochodu. Liczyła się wygoda, szpan i luksus. Dziś zamierzam przypomnieć trochę z tego klimatu i odpowiedzieć na względnie proste pytanie: który samochód jest największy na świecie?
Zacząłem szukać w USA, ponieważ amerykanie znani są ze swojego przepychu i uwielbienia do wszystkiego co duże. Pierwsze skojarzenie, to oczywiście Hummer H3, produkowany przez koncern General Motors od 2004 roku. Oparty jest na ramie Chevroleta Colorado, a dopuszczalna masa całkowita wynosi 2650 kilogramów. Całość napędzana jest 3,5 litrowym silnikiem o mocy 220 KM. Uwielbienie wielkości nie zawsze musi iść w parze z funkcjonalnością, czego dowodem są komentarze właścicieli Hummerów, którzy żyją w Europie. Za najbardziej wadliwą cechę tego samochodu uznają oni … problem z trzymaniem pasażerki za kolano. Nic w tym dziwnego, skoro szerokość H3 wynosi prawie 2 metry – a długość prawie 5 metrów! Trzeba pamiętać, że spośród kilku wersji tej maszyny, dostępna jest między innymi opcja SUT, czyli Hummer H3 przedłużony o tylnią skrzynię załadunkową. Dzięki temu samochód jest jeszcze dłuższy i ma większy rozstaw osi. Mimo, że parametry robią olbrzymie wrażenie, okazuje się że Ameryka ma w swoim zanadrzu bestię, przy której H3 wygląda jak niedożywione dziecko…
Znacie już Forda F-750? Sama pojemność silnika ujawnia z jakim pojazdem mamy do czynienia: 6,7 litra pojemności generuje względnie niedużą moc 360 KM, przy ilości 2600 obrotów. W tym wypadku nie chodzi przecież o przyspieszenie, lecz o siłę, która pociągnie tego giganta do przodu, a to przecież nie byle jaka masa. Maksymalne dopuszczalne obciążenie (włącznie z własnym ciężarem), jakie może być stosowane w tym modelu to prawie 17 000 kilogramów! Dlatego ten model chętnie przerabiany jest na różnego rodzaju samochody usługowe, takie jak mini cysterny, czy holowniki. Aż ciężko uwierzyć, że amerykański koncern wpadł na pomysł produkowania tego modelu, ale jak widać do odważnych świat należy, ponieważ ford F-750 cieszy się dużą popularnością w USA. Jeśli myślicie, że ten samochód jest największy na świecie, to co powiecie na prawdziwe giganty? Obecnie niekwestionowanym królem wielkich samochodów jest… białoruska ciężarówka!
Firma BieŁAZ wyprodukowała niedawno superciężarówkę, która spełnia swoją rolę na naprawdę wielkich placach budowlanych i w kopalniach odkrywkowych. Mowa o modelu BieŁAZ 75710, produkowanym w mieście Żodzino. Ta fabryka od 65 lat produkuje duże samochody ciężarowe, które są wykorzystywane między innymi w kopalniach odkrywkowych. Dotychczas produkowała ciężarówki mogące przewozić od 30 do 360 ton ładunku. Nowy model ma być jeszcze większy i jeszcze bardziej ładowny, dzięki czemu powinien zawojować nowe rynki zbytu. Już ogólne dane wywołują zawrót głowy: ponad 20 metrów długości, 10 szerokości i 8 wysokości. Raczej nie zobaczymy ich na normalnych drogach, chyba że będą zajmowały kilka pasów ruchu, ponieważ rozstaw osi wynosi 8 metrów. Zdaniem producenta, białoruska ciężarówka jest w stanie zmieścić na sobie 269 metrów sześciennych materiału, który może maksymalnie ważyć nawet 450 ton. Z taką ładownością można zadowolić nawet najbardziej wybrednych klientów. Oczywiście tego kolosa nie byłby w stanie napędzić jeden silnik, dlatego zamontowano ich aż dwa, a każdy o pojemności 65 litrów. Daje to maksymalną moc 4600 KM! Oczywiście cała siła zostaje zoptymalizowana do poruszania wielkiego obciążenia, dlatego maksymalna prędkość modelu 75710 wynosi „zaledwie” 64 km/h. Skąd czerpać ta energię? Wywrotka została wyposażona w dwa zbiorniki paliwowe o pojemności 2800 litrów każdy. Takie wymagania nie są niczym dziwnym, jeśli weźmiemy pod uwagę potężną moc załadunkową, czy choćby średnicę każdego z 8 kół napędzających ten pojazd, która wynosi 4 aż metry.Główny technolog białoruskiej fabryki podkreśla, że prawie wszystkie części składające się na tą maszynę pochodzą z ich fabryki – dokładnie 3 elementy są sprowadzane spoza niej. Gigantyczna wywrotka zgłoszona została do księgi rekordów guinnessa, jako największy samochód na świecie. Wyniki badań nie są jeszcze dostępne, ale biorąc pod uwagę, że wszyscy konkurenci tego modelu charakteryzują się skromniejszymi parametrami, można uznać białoruskiego giganta za największy samochód na świecie.
Mateusz Śmigielski, fot. carsbase.com