Najczęstsze błędy podczas biegania

Już nie piłka nożna, ani nawet skoki narciarskie, ale właśnie bieganie jest naszym sportem narodowym. To, że coraz więcej osób biega i w ten sposób poprawia swoją kondycję, jest pozytywnym zjawiskiem. Problemy zaczynają się wówczas, gdy biegając, przestajemy używać głowy i popełniamy kardynalne błędy, które wiodą do mniejszych lub większych kontuzji. Przedstawiamy te, które popełniamy najczęściej.

https://pixabay.com

Za często, za szybko

Są to najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy, prowadzące do przetrenowania i kontuzji, co z kolei skutecznie zniechęca ich do wytrwania w nawyku biegania. Zanim zaczniesz biegać, dokładnie zaplanuj sobie częstotliwość, czas i dystans każdego treningu – w przyszłości zwiększaj je bardzo powoli, pozwalając ciału przyzwyczajać się do wysiłku. Od dawna wiadomo, że optymalne tempo biegu jest sprawą indywidualną. Ogólną regułą jest, że niezbyt wymagające, długie dystanse pokonywane w relatywnie wolnym tempie ćwiczą wytrzymałość, stymulują spalanie tkanki tłuszczowej i poprawiają ogólną kondycję organizmu – takie biegi powinny stanowić podstawę naszego treningu. Biegi szybkie służą przede wszystkim podnoszeniu naszych możliwości i nie powinny być wykonywane za często.

Nie zwracanie uwagi na technikę biegu

Bieganie „kto jak potrafi” może i sprawia frajdę, ale regularnie praktykowane może prowadzić do drobnych kontuzji, które przeradzają się w poważniejsze urazy. Częstym błędem jest zła postawa podczas biegu – przede wszystkim garbienie się, usztywnianie rąk, spinanie barków i przyciąganie ich w stronę uszu itd. Prawidłowo biegając, szyję i barki mamy rozluźnione, głowa jest wyprostowana (wzrok kieruje się swobodnie na wprost przed siebie, a nie pod nogi lub ku górze), ramiona poruszają się naprzemiennie z nogami równolegle do kierunku biegu, łokcie są zgięte pod kątem zbliżonym do prostego, a dłonie delikatnie zwinięte w pięści.

Ponadto, podczas biegania na płaskim podłożu plecy powinny być wyprostowane, ułatwiając tym samym swobodną pracę płucom. Postawa ta różnicuje się jednak w zależności od kąta nachylenia terenu. Kiedy zbiegamy z górki, powinniśmy pochylić się delikatnie do przodu i wykonywać szybkie, nieduże kroczki, a nie – jak czyni większość z nas – odchylać się do tyłu, wydłużając krok i instynktownie hamując, gdyż taka technika znacząco obciąża stawy i w dodatku może prowadzić do upadku.

Ważne jest również, żeby kolana poruszały się równolegle do kierunku biegu, a nie na przykład do środka – taki błąd świadczy najczęściej o słabych mięśniach pośladków. Powinniśmy wystrzegać się również nadmiernego kołysania barkami i biodrami, nierównomiernego rozkładania ciężaru ciała, które prowadzi do przeciążenia jednej kończyny, a także nadmiernego nacisku na przedstopie zamiast na tylną część stopy.

Brak treningu uzupełniającego

To, że przed bieganiem powinniśmy zafundować sobie rozgrzewkę, a po treningu rozciąganie, jest oczywiste. Często zapominamy jednak, że jednocześnie powinniśmy dbać o wzmacnianie innych partii mięśni, na przykład grzbietu i pośladków, dzięki czemu sam bieg będzie o wiele bardziej bezpieczny i zdrowy. Bieganie dobrze jest zatem łączyć z innymi dyscyplinami sportu lub regularnymi wizytami na siłowni.

Złe obuwie, zły strój

Ten błąd warto wypominać zawsze i przy każdej okazji. Okazuje się bowiem, że wiele osób decyduje się na bieganie „w byle czym”, nie zapewniając stopom odpowiedniej amortyzacji i doprowadzając przez to do kontuzji stawów. Ci, którzy inwestują w buty do biegania, zapominają z kolei o tym, że inne obuwie przeznaczone jest dla osób na przykład z płaskostopiem, a inne dla tych, których stopy tworzą łuk. Z kolei strój do biegania powinien być wygodny i wykonany z „oddychającego” materiału – bawełna wcale nie jest najlepszym wyborem. Panie o wydatnym biuście powinny zaopatrzyć się również w sportowy stanik.

Zaniedbywanie kontuzji

Ból jest sygnałem od organizmu, że coś dzieje się z nim nie tak, jak powinno. Jeśli nie mija, powinniśmy na jakiś czas zrezygnować z treningów i dać ciału czas na regenerację. Z naderwanymi mięśniami i uszkodzeniami w stawach kolanowych zawsze należy udać się do specjalisty, gdyż nieleczone prowadzą do powtarzających się kontuzji i nieodwracalnych zmian!

Nieodpowiednia dieta

Dwa najczęstsze błędy, jakie popełniają biegacze, to niedostateczne nawadnianie organizmu i bieganie z pustym żołądkiem. Na godzinę przed wysiłkiem zaleca się wypicie około 200–400 ml wody (lub innego płynu), a w trakcie biegu płyny uzupełniać należy w zależności od temperatury powietrza i intensywności biegu. Prócz tego, pokonując dłuższe dystanse, powinniśmy uzupełniać elektrolity i glukozę – pomogą nam w tym napoje izotoniczne i specjalistyczne płyny nawadniające.

___________________

Duży wybór obuwia do biegania i innych akcesoriów sportowych znajdziecie w sklepie vipsporteuro.pl.

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ