Miłość do mody czy miłość do zwierząt?
Brigitte Bardott mawiała, że futro jest cmentarzem, a kobieta nie powinna nosić na sobie cmentarza. Coco Chanel wypowiedziała się w sprawie futer tak – nie jestem pewna, czy nie bardziej pogardzam fałszywym futrem niż fałszywym świadkiem. Noszenie na sobie futer zawsze było i jest kwestią sporną…
W Polsce skóry zwierząt przyodziewają m.in. Anna Mucha, Doda, Weronika Rosatti. Największą przeciwniczką noszenia okryć z norek, soboli czy lisów pozostaje Joanna Krupa. Modelka zaangażowana w wiele kampanii na rzecz zwierząt organizowanych przez PETA często budzi kontrowersje. Wywołała medialną burzę poprzez sesję zdjęciową pod hasłem „Bądź aniołem dla zwierząt. Nie kupuj. Adoptuj”, gdzie wciela się w rolę anioła, a nagie ciało okrywa krzyżem. Bez rozgłosu nie pozostała też kampania z Krupą w roli głównej z 2012 roku. Modelka pozowała z futrem w majtkach i przekonywała, że noszenie naturalnych futer jest nieatrakcyjne.
{youtube} VX_nsT1Z8ak |600|450|0{/youtube}
Co roku na całym świecie dla futer zabija się około 50 milionów zwierząt z czego 4 miliony w Polsce. Ostatnim modowym trendem, a zarazem jednym z najdroższych okryć wierzchnich pozostaje futro z soboli. Jeden egzemplarz średniej długości wycenia się na ponad 50 000 dolarów. Dlaczego sobolowe futro cieszy się tak wielką popularnością? Zwierzątka, z których jest wyrabiane, mają wyjątkowo delikatną, jedwabistą sierść.
Ile soboli musi zginąć by powstało jeden egzemplarz futra np. od Fendi? Około 60 dla kobiety standardowej postury, natomiast na panie nieco większego obwodu potrzeba nawet 80. Biorąc pod uwagę fakt, że gatunek ten występował masowo w średniowieczu w północnej części Europy po północno-wschodnią Polskę, a teraz jest zagrożony wyginięciem, można wyobrazić sobie jak wiele zwierząt zabito dla modowego przemysłu. W Rosji powstają specjalne hodowle, gdzie młode sobole spędzają całe życie w klatkach, a następnie, gdy dorosną zostają zabite, by cieszyć kobietę, która chce spełnić marzenie i kupić drogie futro. Nasi wschodni sąsiedzi pozostają światowymi liderami w zakupie futer. Rosjanie są również numerem jeden wśród krajów eksportujących luksusowe okrycia ze zwierząt, a kuśnierze stają się coraz bogatsi.
Daria Sekula