Marihuana w Kanadzie jest od dziś legalna

W środę Kanada dołączyła do Urugwaju i stała się drugim państwem świata, w którym całkowicie zalegalizowano marihuanę. To ważne wydarzenie, bo Kanada to członek G7, znajduje się też w top 10 krajów z najwyższym PKB.
W zależności od prowincji i terytorium wiek uprawniający do zakupu wynosi 18 lub 19 lat, a legalność produktu będzie udokumentowana znakiem opłaconej akcyzy. W ulotce rząd przypomina, że należy być świadomym własnych reakcji na marihuanę, a prowadzenie samochodu pod wpływem tej substancji jest karalne. Wszystkie szczegóły znajdują się na rządowej stronie internetowej.
Medyczna marihuana była dostępna tam już w 2001 roku, a badania przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat jednoznacznie wskazywały, że Kanadyjczycy popierają całkowitą legalizację (w 2017 roku popierało ją 70% obywateli).
Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że ok. 5 mln dorosłych Kanadyjczyków używa marihuany przynajmniej raz w miesiącu . Agencje rządowe szacują tę liczbę na ok. 4,2 mln, ale do 2021 ma wzrosnąć nawet do 5,5 mln. To naprawdę dużo, biorąc pod uwagę zbliżoną do Polski populację Kanady – ok. 36 mln ludzi.

https://www.instagram.com/p/BpAUEZtD6hR/?utm_source=ig_embed

Pełnoletni Kanadyjczyk będzie mógł mieć przy sobie do 30 gramów marihuany i będzie mógł uprawiać do czterech roślin w domu, chyba że mieszka w prowincji, w której uprawa pozostaje zabroniona.

Czarny rynek marihuany w Kanadzie jest szacowany nawet na 7 mld dolarów rocznie. Eksperci twierdzą, że biznes rodzimych producentów jest większy niż producentów piwa czy papierosów.

https://www.instagram.com/p/BpBsMtqhLqq/?utm_source=ig_embed

Kanadyjskie media wskazywały w ostatnim czasie, że praca w branży powiązanej z legalną marihuaną może stanowić problem np. przy przekraczaniu granicy ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ w prawie federalnym USA posiadanie marihuany jest wciąż przestępstwem. Zdarzały się przypadki kanadyjskich inwestorów finansowych, którym odmówiono wjazdu do USA właśnie z powodu ich inwestycji w sektorze marihuany. Dopiero 9 października władze amerykańskie zmieniły swoje stanowisko i podały w komunikacie, że Kanadyjczycy pracujący w legalnym sektorze produkcji i dystrybucji, o ile do USA będą wjeżdżać w sprawach niezwiązanych z pracą, nie będą „na ogół” zatrzymywani na granicy.

fot. kadr z YouTube

1 KOMENTARZ

  1. Ja to popieram, uważam, że marihuana nie jest zła, a jednak dostęp do legalnych źródeł jest o wiele bezpieczniejszy. Prawda jest taka, że jak ktoś będzie chciał to pozyska z nielegalnego źródła, ale wtedy nie ma pewności, że jest to dobry produkt. W Polsce też w pewnym stopniu poszło to w lepszą stronę, bo jest już większy dostęp do legalnych źródeł, w https://konopny-sklep.com/ produkty posiadają certyfikaty i są legalne i właśnie z takich źródeł powinno się korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ