Magia uścisku

ID-10088853Mowa ciała polityków, biznesmenów, gesty znanych gwiazd. Eksperci, ale również każdy z nas, lubi wychwytywać i próbować odczytywać tzw. mowę niewerbalną.

Jednym z pierwszych gestów opisujących Ciebie przy pierwszym spotkaniu jest uścisk dłoni. Rękoma wykonujemy dużo gestów i każdy z nich ma znaczenie. Jedne świadczą o Twojej sile, władzy, a inne o kłamstwie, niechęci lub zaufaniu i otwartości. Podając dłoń można przejąć kontrolę nad rozmówcą, wyrazić uległość lub równość.

Trochę historii…

U starożytnym Rzymie uścisk dłoni polegał na obejmowaniu się za nadgarstki. Miał on uchronić przed draśnięciem sztyletem, który często był ukryty pod szatą. Późniejszą formą tego starożytnego rytuału był uścisk za dłonie z XIX w., który służył zawarciu transakcji handlowej między mężczyznami. Obecnie, uścisk dłoni jest stosowany na całym świecie, przez kobiety, jak i przez mężczyzn w wielu sytuacjach życia codziennego.

Jaki powinien być uścisk dłoni?

Wnętrza obu dłoni ułożone są pionowo, na równi. Żadna z dłoni nie jest wyżej lub niżej. To zapewnia o równości i wzajemnym szacunku witających.

Jak nie powinniśmy uściskać dłoni:

Imadło- wyraża chęć dominowania i przejmowania kontroli nad innymi. To gwałtowne uściśnięcie dłoni, po którym dwa lub trzy razy następuje potrząsanie dłonią przeciwną. Ponoć domena biznesmenów.

Łamacz kości – można się łatwo domyślić, że po tym uścisku ręka będzie bolała przez pół dnia. To nic innego jak bardzo silny uścisk dłoni charakterystyczny dla „twardzieli”.

Uchwyt za palce – osoba podająca rękę ma możliwość złapania tylko palców drugiej osoby. Taki sposób podania dłoni może świadczyć o nieśmiałości czy niepewności jednej z osób. W tym przypadku zawsze można powtórzyć powitanie. reka

Sztywna ręka – osoba o tzw. sztywnej ręce chce utrzymać dystans. Trzyma sztywno dłoń, by nie naruszyć swojej przestrzeni.

Wyrywanie ręki ze stawu – również grozi kontuzją i zachwianiem równowagi. Prekursor chwyta mocno dłoń odbiorcy i próbuje przyciągnąć ją do siebie. Przyczyną takiego uścisku może być chęć zmniejszenia dystansu – stąd przeciąganie i poczucie dominacji.

Pompka – to chwycenie drugiej dłoni, polegające na kilkakrotnym, energicznym uciskaniu jej jak pompkę. Ucisk połączony jest z potrząsaniem.

Śnięta ryba – to dotyk wiotkiej i bezwładnej ręki często lepkiej w dotyku. Mało lubiany. Uznawany za sygnał braku zaangażowania w kontakt. W jednych kulturach jest odbierany jako normalny, a w innych uznawany jest za nietakt.

Każdy powinien wiedzieć, że pierwsze kilka minut spotkania decyduje o tym jak ułoży się relacja między rozmówcami. Właśnie wtedy wywiera się wrażenie na drugiej osobie. Jednym z głównych decydentów jest uścisk dłoni. Przywitanie można poćwiczyć z przyjaciółmi, by później przekazywać pozytywny komunikat i robić dobre wrażenie na odbiorcy.


Cecylia Oryszczyn, fot.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ