Łamiąc podstawowe zasady

Podstawowych zasad nie wolno łamać. Dla niektórych oznaczają one przemoc i ból, dla innych świętość i satysfakcję. A gdybyśmy na chwilę wyszli poza ich granice i spojrzeli na nie z lotu ptaka, co zobaczymy? Deformację człowieczeństwa, jego moralności i wyznawanych przez niego wartości – groteskowego potwora, który śmieje się z naszych słabości i ślepoty. Na projekcję filmu i wystawę „Podstawowe zasady” Adama Broomberga i Olivera Chanarina zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

fot. materiały prasowe organizatora

Duet brytyjskich artystów od dawna fascynuje się problemem władzy oraz sprzeczności, które narzuca ona wszędzie, gdzie się pojawia. Na jednym jej biegunie znajduje się przemoc, która przybiera różne, nieraz bardzo subtelne i skomplikowane formy. Na drugim – człowiek, jego wolność i dążenie do szczęścia. Artyści zastanawiają się nad mechanizmami powstawania przemocy szczególnie wówczas, gdy okrywa ją skorupa społecznego porządku i moralności. Biorą pod mikroskop plugawą przyjemność, która powstaje, gdy ludzie są świadkami cierpienia w imię „wyższych wartości”. Za pomocą filmu, permormance’u i fotografii artyści starają się dotrzeć do źródeł zła w człowieku i nakreślić absurdalność jego przejawów – władzy, kary, rutynowego posłuszeństwa. Jednocześnie, jakby mimochodem, wyznaczają granice ludzkiej wolności, które okazują się być bardzo nietrwałe. A przecież, jak mówią artyści, nie lubimy jak ktoś nam mówi, że czegoś nam nie wolno.

Nie jest to pierwszy projekt artystów w całości poświęcony zjawiskom władzy i przemocy. Wcześniej jako akredytowani reporterzy uczestniczyli między innymi w misji militarnej w Afganistanie. Tam jednak, zamiast dokumentować wojnę, przyglądali się dziennikarzom, ich rytuałom i reakcjom na codziennie oglądane ludzkie cierpienie. Wynikiem tej pół-legalnej działalności była instalacja pt. „The Day That Nobody Died” (Dzień, w którym nikt nie umarł).

{youtube}36ox615Nn_c|600|450|0{/youtube}

Pokazywany podczas obecnej wystawy film „Rudiments” („Podstawowe zasady”) jest groteskowym quasi-dokumentem, którego akcja rozgrywa się w jednej z brytyjskich szkół wojskowych. Codzienna rutyna musztry, obowiązków i rozkazów zostaje zaburzona przez obecność błazna, który swoim drażniącym zachowaniem przypomina o nienaturalności panujących tu stosunków międzyludzkich. W naszych umysłach ciągle oscylujemy między precyzją a chaosem. Clown w oczywisty sposób reprezentuje chaos w odróżnieniu od surowej, wojskowej dyscypliny – wyjaśnia Oliver Chanarin. Zatrudniona do tej roli aktorka, Hannah Ringham, przez cały czas improwizuje, zachowując się szczególnie wyzywająco i otwarcie seksualnie, co stoi w wyraźnej sprzeczności z panującą w szkole dla dzieci atmosferą porządku i dyscypliny. Na końcu filmu błazen płacze – zastanawialiśmy się, czy to nie jest jedyny autentyczny moment. (…) We wczesnych scenach jej ruchy były bardziej wulgarne i absurdalne. Ale z czasem przytłoczyła ją opresyjna atmosfera. Jej współczucie i empatia dla młodych kadetów w końcu wzięły górę – dodają artyści w rozmowie z kuratorką Kają Pawełek.

Ponadto, zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z dwiema seriami fotografii – pierwszą, będącą studium łusek od nabojów, które w czasie wojny secesyjnej zderzyły się w locie, ratując tym samym życie dwóch strzelających do siebie żołnierzy, oraz drugą, przedstawiającą kawałki szkła optycznego, pochodzące z broni wojskowej – pozornie niewinne przedmioty, które jednak umożliwiały dokonywanie zbrodni. Branża produktów optycznych była niezwykle ważna w czasie II Wojny Światowej, ponieważ to właśnie ta branża produkowała komponenty optyczne do niemieckiej broni; i właśnie ona stała się celem alianckich bombardowań. To między innymi z tego powodu zrównano z ziemią Drezno. Ale wtedy, pod koniec wojny, pojawili się Rosjanie i pierwszą rzeczą, jaką zrobili, była wizyta w fabryce Leiki. Ukradli wszystkie rysunki techniczne i tak dali początek całej branży optycznej w Rosji – wyjaśnia Oliver Chanarin.

Wystawa potrwa do 6 września. Będą jej towarzyszyć wydarzenia zaadresowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci, w tym liczne oprowadzania kuratorskie, warsztaty oraz projekcie filmowe – szczegóły tutaj.

Źródło: materiały prasowe organizatora.

_________________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ