Kultura bez barier
W tym roku po raz trzeci odbędzie się Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Wydarzenie rozpocznie się 24 października i potrwa do 11 listopada. Weźmie w nim udział aż pięćdziesiąt instytucji z różnych miast Polski. Celem tych instytucji oraz innych organizacji jest przygotowanie wydarzeń i specjalnego repertuaru, który będzie dostosowany do potrzeb osób mających ograniczony dostęp do kultury. Do tej grupy można zaliczyć m. in. niewidomych i niedosłyszących.
Działania mające na celu pomoc ludziom z niepełnosprawnością sensoryczną pojawiły się za sprawą Fundacji Kultury Bez Barier w 2008 r. W planach jest, aby Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier stał się codziennością. Jest to możliwe dzięki audiodeskrypcji, tyflografice, tłumaczeniom na język migowy, napisom, ułatwieniom dla osób z niepełnosprawnością ruchową czy pętli indukcyjnej. Każdy z nas bez wyjątku powinien mieć stały dostęp do kultury. Dzięki działaniom Fundacji Kultury Bez Barier jest to coraz bardziej realne.
Cieszy nas fakt, że z roku na rok z bogatej oferty WTKBB korzysta coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami. To dla nich staramy się uczynić kulturę dostępną, to oni są dla nas motywacją w działaniu. Po jednym ze spektakli, do którego przygotowaliśmy audiodeskrypcję, usłyszeliśmy „Oby dalej i WIĘCEJ”. Te słowa stały się niejako naszym mottem, czymś co nas popycha do przodu, nie pozwala się poddawać, nawet gdy lekko nie jest. Hasło tegorocznego festiwalu również wpisuje się w to myślenie. Mamy więc nadzieję, że 3. WTKBB nie będzie sukcesem tylko ze względu na różnorodną i ciekawą ofertę oraz pozytywne zaangażowanie instytucji kultury, ale przede wszystkim dlatego, że WIĘCEJ odbiorców z niepełnosprawnością i pełnosprawnych skorzysta z tej oferty i pojawi się na festiwalowych wydarzeniach – mówi Anna Żórawska – prezes Zarządu Fundacji Kultury Bez Barier.
Źródło: materiały prasowe
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.