Książki, które powinno przeczytać dziecko
Mówi się, że oczytane dziecko to myślący dorosły, jednak w dobie internetu, telewizji i gier komputerowych coraz mniej dzieci czyta książki. Jak zaszczepić w swoich pociechach miłość do słowa pisanego? Wystarczy, że sięgną po odpowiednie lektury.
1.„Muminki” – Tove Jansson
Kultowa już seria książek o małych, przyjaznych trollach autorstwa fińskiej, piszącej po szwedzku, autorki. Muminki stały się bohaterami dziewięciu powieści i kilkudziesięciu komiksów. Przygody Muminków i ich przyjaciół, Włóczykija, Małej Mi, Panny Migotki czy Ryjka to ciekawe, urocze, pouczające, a momentami przerażające opowieści, opatrzone oryginalnymi ilustracjami autorki. Idealne książki na pierwszą, samodzielną lekturę.
2.„Pan Błysk” – J.R.R. Tolkien
Tolkien to nie tylko „Hobbit i „Władca Pierścieni”. „Pan Błysk” znacznie różni się od tego, co w pierwszej kolejności kojarzymy z dziełami twórcy Śródziemia. Pan Błysk postanowił wymienić swój rower na samochód. Podczas swojej pierwszej przejażdżki został jednak porwany przez trzy niedźwiedzie. Surrealistyczna, nieprzewidywalna i pełna humoru opowieść dla najmłodszych. Idealna książka dla tych, którzy chcą od najmłodszych lat zaszczepić w swoich pociechach miłość do klasyka fantastyki.
3.„Wolni Ciut Ludzie” – Terry Pratchett
„Świat Dysku” Pratchetta to książkowy odpowiednik „Latającego Cyrku” Monty Pythona. Pratchett wykorzystywał absurdalny świat fantasy oraz angielski humor jako narzędzie do komentowania otaczającej go rzeczywistości. Jednak wśród prawie trzydziestu książek znalazło się również kilka skierowanych do młodszego czytelnika. Jest to przede wszystkim cykl o młodej czarownicy Tiffany Obolałej. Opowieść o małej dziewczynce, która z pomocą patelni i małych Nac Mac Feegle’ów stawia czoła złej królowej to nie tylko ciekawa, zabawna i pouczająca lektura, ale także idealne wprowadzenie do kultowej serii Terry’ego Pratchetta
4.“Harry Potter” – J.K. Rowling
Serii książek o młodym czarodzieju nie trzeba nikomu przedstawiać. Powieści Autorstwa Joanne Rowling doczekały się ekranizacji i zdobyły zasłużoną sławę na całym świecie. Książki te od zawsze wywoływały niemałe kontrowersje, szczególnie w środowiskach kościelnych, nie zmienia to jednak faktu, że serię o Harrym Potterze warto przeczytać. Siedmioczęściowa opowieść o magii, przyjaźni i przeznaczeniu, umiejscowiona w niesamowitym świecie czarodziejów zachwyciła już wielu młodocianych czytelników i na pewno zachwyci jeszcze niejednego.
5.„Felix, Net i Nika” – Rafał Kosik
„Felix, Net i Nika” to przeznaczona dla dzieci i młodszych nastolatków seria książek science-fiction. Książki opowiadają o przygodach trójki gimnazjalistów, którzy w swoim codziennym życiu muszą stawiać czoła nie tylko niesprawiedliwemu systemowi nauczania i buzującym hormonom. Felix, Net i Nika spotkali już na swojej drodze wrogie programy SI, zbuntowane roboty, duchy i nazistów. Podróżowali w czasie i odwiedzali alternatywne rzeczywistości. Wszystko to jest okraszone poczuciem humoru, które trafi do czytelnika w każdym wieku. Kosik traktuje poważnie młodego czytelnika i w dojrzały sposób przedstawia problemy nastolatków, które dorosłym zazwyczaj wydają się infantylne i mało ważne. W serii wyszło już trzynaście książek i nic nie wskazuje na to, aby na tym przygody trójki przyjaciół miały się zakończyć.
6.„Jeżycjada” – Małgorzata Musierowicz
Cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Cykl wziął swoją nazwę od poznańskich Jeżyc, gdzie odgrywa się akcja większości książek z serii. „Jeżycjada” opowiada o losach rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta w Poznaniu, a każda książka posiada innego głównego bohatera. Seria wychodzi do dziś, a jej pierwszy tom, zatytułowany „Szósta Klepka” został wydany w 1977 roku. To właśnie starsze tomy „Jeżycjady” zasługują na szczególną uwagę, gdyż pokazują młodym czytelnikom jak faktycznie wyglądało życie codzienne w czasach, które znają tylko z opowieści o długich kolejkach i kartkach na mięso.
7.„Świat Zofii” – Jostein Gaarder
Kto powiedział, że dla dzieci nie można pisać poważnie? Książka Josteina Gaardera opowiada o czternastoletniej Zofii Amundsen, która wiedzie normalne życie aż do momentu, w którym zaczyna otrzymywać tajemnicze listy, wprowadzające ją w tajniki historii filozofii. Książka w interesujący i przystępny sposób przedstawia młodemu czytelnikowi trudne, lecz jednocześnie arcyciekawe zagadnienia filozofii.
8.„Miasto Śniących Książek” – Walter Moers
Autobiograficzna książka Twierdzosmoczanina, Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów, przełożona z camońskiego na niemiecki przez Waltera Moersa. Książka opowiada o przygodach młodego smoka, który wyrusza z Twierdzy Smoków do Księgogrodu, gdzie ma nadzieję odnaleźć tajemniczego poetę, który według jego mentora jest jednym z najlepszych pisarzy, jacy chodzili po świecie. „Miasto Śniących Książek”, to pieśń uwielbienia literatury, a akcja książki toczy się w świecie, w którym wszystko kręci się wokół słowa pisanego. Jest to jednak powieść raczej dla starszych dzieci. Camonia nie jest kolorowym, radosnym światem, jaki często widujemy w książkach dla najmłodszych. W książce pojawia się wiele niepokojących, a momentami wręcz brutalnych scen. Czego jednak można się spodziewać po rodaku braci Grimm?