królowa Elżbieta

Królowa Elżbieta obchodzi szafirowy jubileusz

Królowa Elżbieta jest pierwszą królową w historii Wielkiej Brytanii, która zasiada na tronie 65 lat. Jubileusz będzie obchodzony skromnie w porównaniu do 90. rocznicy urodzin Królowej. W Londynie z tej okazji zabrzmią okolicznościowe salwy honorowe.

Córka Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon była trzecia w kolejce do tronu. Kiedy miała 10 lat zmarł jej dziadek – król Jerzy V. Rządy objął wówczas jej stryj Edward VIII, który abdykował po niespełna roku rządów.

Jest obecnie najdłużej panującym monarchą na świecie. Z tej okazji przygotowano skromny jubileusz. W południe zostanie wystrzelonych 41 salw honorowych w pobliżu Pałacu Buckingham Green Parku, a godzinę później podobna ceremonia odbędzie przy pałacu Tower of London z 62 wystrzałami. Przygotowano okolicznościowy znaczek o wartości 5 funtów oraz specjalne monety z wizerunkiem Królowej.

Królowa włada nie tylko Wielką Brytanią i Irlandią Północną a także piętnastoma innymi krajami, które należą do Wspólnoty Narodów. Elżbieta pełni funkcję reprezentacyjną. Jest zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Na niej spoczywa m.in. obowiązek wypowiedzenia wojny.  Nigdy nie skończyła studiów, co było jej kompleksem. Jest osobą skrajnie oszczędną. Kocha psy i konie. Postrzegana jest jako osoba otwarta i z dystansem. Brytyjczycy uwielbiają królową. Pozostanie symbolem moralności i obyczajów. Jest babką Williama i Harry’ego oraz prababką George’a i Charlotte – dzieci Williama i księżnej Kate.

W 1996 roku odwiedziła Polskę. Poparła wówczas nasze starania o wejście do Unii Europejskiej.

W 2012 roku królowa wystąpiła w wideoklipie na otwarcie olimpiady, w towarzystwie Daniela Craiga – filmowego Jamesa Bonda.

Autor: Anna Filip

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ