Kolejne kontrowersje wokół szczepień

Głośne kontrowersje i spory, jakie za oceanem wywołuje temat obowiązkowych szczepień dla dzieci, dotarły również do naszego kraju. Wakacyjna nowelizacja ustawy o finansowaniu opieki zdrowotnej wywołuje silny sprzeciw Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Protestujący obawiają się objęcia szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy Projektem Obowiązkowych Szczepień Ochronnych.

Źródło: thainews.prd.go.th

4 sierpnia 2015 Senat RP podejmie pod głosowanie zaakceptowany przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Główna zmiana, jaka wejdzie w życie po przegłosowaniu ustawy, to przeniesienie kosztów obowiązkowych szczepień ochronnych osób ubezpieczonych z finansowania Ministerstwa Zdrowia na środki Narodowego Funduszu Zdrowia. Ministerstwo pozostanie odpowiedzialne za finansowanie szczepień osób nieubezpieczonych oraz decyzje w kwestii zamówień publicznych w sprawie zakupu szczepionek. Organem odpowiedzialnym za ogłaszanie Programu Szczepień Ochronnych na dany rok pozostanie Główny Inspektor Sanitarny. Przegłosowana nowelizacja weszłaby w życie w 2017 roku.

Twórcy projektu argumentują wprowadzane w nim zmiany większą elastycznością budżetu NFZ, co mogłoby pozwolić na objęcie Programem Obowiązkowych Szczepień Ochronnych szerszego grona szczepionek. Do tej grupy miałaby szansę wejść: profilaktyka zakażeń dwoinką zapalenia płuc (pneumokokami), ludzkim wirusem brodawczaka (HPV), a także dwoinką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (meningokokami).

To właśnie szczepionka przeciw HPV wywołuje najwięcej kontrowersji. Wirus brodawczaka jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, który w Polsce jest drugą, najczęstszą przyczyną śmierci kobiet między 15. a 44 rokiem życia. Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową – przyjmuje się, że zakażonych nim może być połowa aktywnych seksualnie osób. Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka stosuje się u dzieci w wieku 9-15 lat oraz u kobiet w wieku 16-26 lat. Szczepienie to jest zalecane przez Komisję Europejską.

Pierwszą szczepionką tego typu był Gardasil, który w 2006 roku zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych. Na polskim rynku środek ten dostępny jest pod nazwą Silgard. Obawy związane z jego stosowaniem wywołuje brak badań dotyczących działania środka w dłuższej perspektywie czasu. Sprawdzone działanie środka dotyczy okresu ok. 6 lat od zaszczepienia, natomiast rak szyjki macicy najczęściej dotyka kobiety po 30. roku życia. Ponadto, u kilkuset osób na świecie zanotowano przypadki powikłań poszczepiennych. Amerykańskie Narodowe Centrum Informacji ds. Szczepionek – organizacja założona przez rodziców, których dzieci zachorowały po zastosowaniu różnych szczepień – uważa, że reklamowany i silnie lobbowany Gardasil jest na rynku farmaceutycznym zbyt młodym środkiem, aby mógł być zalecany przez organy państwowe, a tym bardziej obejmowany obowiązkowymi programami szczepień.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP obawia się, że nowelizacja ustawy o finansowaniu opieki zdrowotnej to próba wprowadzenia obowiązkowego szczepienia przeciw wirusowi HPV ku pokrzepieniu lobby farmaceutycznego, a przeciw zdrowiu dzieci. Stowarzyszenie wystosowało w tej sprawie petycję do Senatu, Prezydenta oraz Prezydenta Elekta, argumentując hasłem „skoro jest ryzyko, musi być wybór”.

_____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ