Kim jest kobieta? Spojrzenie przez pryzmat kultury

kobietax - sporteuroKobieta w różnych kulturach pełni inną rolę i zajmuję odmienne stanowisko. Żyjemy w świecie wolnym, gdzie w dużej mierze obracamy się wokół praw człowieka i poszanowania inności. Jednak jakie rolę odgrywa płeć żeńska w danej kulturze? Co kraj to obyczaj, czy zgodnie z tym twierdzeniem – co kraj to inna rola kobiety w społeczeństwie?

Kraje Afrykańskie

W Afryce bez problemu można dostrzec wyraźną władzę mężczyzn nad płcią piękną. Chociaż stosunek damsko-męski jest bardziej zróżnicowany. Masajowie nie opierają się całkowicie na dominacji męskiej. Duże znaczenie w tym plemieniu ma zasada starszeństwa, polega ona na tym że starsza kobieta ma pozycję przodującą nad młodym mężczyzną. Idąc w inne rejony Afryki (Algieria) odnajdujemy plemię Kabylów, gdzie jest całkowity despotyzm mężczyzny nad odmienną płcią. Większość plemion wyznacza role kobiety na podstawie wiary i jej zasad.

Chiny

Młode Chinki całą młodość spędzały w części wyznaczonej dla kobiet domu ojca, były odizolowane od mężczyzn. Gdy ukończyły odpowiedni wiek, jak najszybciej wydawano je za mąż. Kobieta według zasad konfucjańskich od dziecka podlegała dyskryminacji. Zajmowała podrzędną, dużo niższą pozycję. Matka przygotowywała ją do wyjścia za mąż, wpajając zasady dobrych manier i posłuszeństwa wobec męża i starszych. W Chinach jak mantrę powtarza się, że idealna chińska żona nie musi być inteligentna, mądra czy urodziwa, miała ona obowiązek być uprzejma, spokojna i czysta. Wpajane zasady tak ukształtowały psychikę kobiet, że same uważały siebie za własność mężczyzn, do których należał obowiązek zajmowania się domem. Po zamążpójściu była ona pod władzą nie tylko męża ale także woli teściowej. Traktowana była na równi ze służącymi. Dopiero po urodzeniu potomka jej pozycja w rodzinie ulegała poprawie. Jednakże jeśli w ciągu kilku lat nie urodziła syna, mąż brał z całym rytualnym ceremoniałem drugą małżonkę – podporządkowaną woli teściowej, mężowi i pierwszej żonie. Rola mężatki sprowadzała się do funkcji matki i gospodyni. Każda z nich miała sobie przypisane miejsce w damskiej gromadzie i swoje codzienne obowiązki. Małżonka jedynie spotykała męża tylko w trakcie posiłków i w łóżku. Rzadko były prowadzone między nimi rozmowy. Mężczyzna miał przyzwolenie na kochankę, odwrotna sytuacja była wykluczona, ponieważ współmałżonka całkowicie miała być oddana swojemu mężowi. Od XX wieku władze Chin dążyły do poprawy położenia kobiet. Udało się wiele zrobić, ale nierówność płci jest tak głęboko wpisana w strukturę chińskiej kultury, że pojawiły się w zamian nowe problemy.

Indie

Według tradycji słabsza płeć miała zachowywać się skromnie i żyć w cieniu swoich mężów, a wychodząc z domu, muszą okrywać twarz. Hinduska od dziecka była podporządkowana woli ojca, wraz z chwilą zamążpójścia władza przechodziła na męża i syna. Do małżonka żona zwracała się „panie”, „władco”, a nawet nazywała go czasem swoim bogiem. Na ulicy zachowywała odległość od partnera, idąc za nim. Oddanie wobec mężczyzny należało okazywać w najdrobniejszej czynności. Podając posiłek, zadowalała się jedzeniem pozostawionym po posiłku, a przed wejściem do łóżka całowała stopy małżonka. Przekonanie o niższości kobiety utrwalały legendy religijne. Do niedawna jedynymi, które miały wykształcenie były prostytutki. Państwo podjęło aktywną politykę w kierunku równouprawnienia obu płci, jak obecnie obserwujemy, wciąż istnieją skutki kulturowej dominacji mężczyzny.kobieta2 - sporteuro

Europa

Do XIX wieku kobieta była ograniczona przez ojca, a potem męża. Dziewczynka pod opieką matki uczyła się zajmowania domem oraz dziećmi, nie miała dostępu do edukacji oraz miała ograniczone prawa. Dziedziczenie tronu, gospodarstwa w większości przypadało synowi, jeżeli go nie było, otrzymywała to córka. Z pod opieki matki oddawana w młodym wieku mężowi, którego do pewnego czasu wybierał ojciec, była również towarem przetargowym wśród dwóch państw. Stanowiła gwarancje pokoju między tymi krajami.

Dopiero rewolucje wywołały sufrażystki, które doprowadziły do wprowadzenia równouprawnienia, a nawet wywalczyły prawa dla kobiet umożliwiające im równorzędne stanowisko z mężczyzną.

Adrianna Chmielecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ