Kancelaria LEX włącza licznik fundacji rodzinnych

W rocznicę wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej, Kancelaria Finansowa LEX, której przedstawiciele  Małgorzata i Dawid Rejmer jako pierwsi złożyli wniosek o jej założenie, uruchamia licznik fundacji rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można sprawdzić, ile osób, w tym przedsiębiorców, korzysta z tej formy zabezpieczenia majątku.

W tej chwili, aby poznać aktualne dane o fundatorach, konieczny jest wgląd do Rejestru Fundacji zagwarantowany w Czytelni Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki licznikowi fundacji rodzinnych, znacznie łatwiej będzie można sprawdzić, jak wiele osób, w tym  przedsiębiorców i  właścicieli firm rodzinnych, korzysta z tego rozwiązania.

Do dnia 30 kwietnia 2024 roku do rejestru fundacji rodzinnych wpisano 873 fundacje i złożono
1538 wniosków o wpis. Najnowsze dane mówią już o 1000 fundacji – co oznacza, że statystyki zmieniają się z dnia na dzień.

Popularność polskiej fundacji rodzinnej przekroczyła oczekiwania ustawodawcy – mówi dr Dawid Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX. W pierwszym roku obowiązywania przepisów Ministerstwo Rozwoju i Technologii spodziewało się około 250-300 wniosków, a tymczasem w Sądzie Okręgowym
w Piotrkowie Trybunalskim, złożono ich prawie pięciokrotnie więcej niż oczekiwał resort. Rok obowiązywania ustawy pokazał nam również, że fundacja rodzinna jest rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla inwestorów. Obserwujemy ogromne zainteresowanie nowym rozwiązaniem, więc włączamy licznik, który pomoże analizować to zjawisko, co z kolei umożliwi na bieżąco odpowiadanie na potrzeby fundatorów.

Dzięki założeniu fundacji rodzinnej można uniknąć rozdrobnienia majątku firmowego i rodzinnego przez członków rodziny po śmierci pierwotnego założyciela firmy.  Jej celem jest budowanie kapitału na całe pokolenia oraz jego akumulacja i zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny.

Fundacja rodzinna jest przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, dla których ważne jest, by ich firma żyła dłużej niż jedno pokolenie, a zgromadzony majątek był należycie chroniony i pomnażany. Najważniejszy plus założenia fundacji to z pewnością umożliwienie przeprowadzenia skutecznej sukcesji oraz rozwiązania potencjalnych problemów z zachowkiem. Do fundacji fundator wkłada majątek, który ma prawo dalej inwestować. Możemy zatem potraktować fundację jako budowanie tzw. „skarbca rodzinnego” na kolejne pokolenia – mówi dr Małgorzata Rejmer, prezes zarządu Kancelarii Finansowej Lex.

Założenie fundacji rodzinnej wymaga spełnienia kilku wymogów formalnych. Po pierwsze, fundatorem może być wyłącznie osoba fizyczna, która złoży oświadczenie o ustanowieniu fundacji w formie aktu założycielskiego lub w testamencie notarialnym. Po drugie, należy wnieść majątek w wysokości min. 100 tys. złotych do fundacji w różnej postaci. Mogą to być nieruchomości komercyjne (przeznaczone na wynajem), gotówka, udziały, akcje czy inne aktywa. Warto mieć na uwadze, że założenie i bieżąca obsługa fundacji wiąże się z określonymi kosztami. Instytucja ta dedykowana jest przede wszystkim dobrze prosperującym dużym i średnim przedsiębiorstwom.

 

Licznik będzie dostępny w newsletterze, do którego zapisać można się na stronie internetowej Kancelarii: https://kf-lex.pl/newsletter/

 

 

Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno-konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym
i prawnym, specjalizująca się m.in.: w sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych. https://kf-lex.pl

Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, Agencja Face It, e-mail: k.grygielska@agencjafaceit.pl, tel. +48 510 139 575

ZOSTAW ODPOWIEDŹ