Jesienny jadłospis – mamy dla was propozycje
#AUTUMNISCOMMING, pora więc korzystać z jesiennych dobrodziejstw i nieco zmienić kuchnię. Bowiem niektóre, letnie, sezonowe owoce i warzywa znikają ze sklepowych półek, a wspomnienie po nich może jedynie pozostać zamknięte w naszych letnich przetworach. Więc najwyższa pora skupić się na tym co ma dla nas jesień, w końcu to czas zbiorów kilku cennych produktów, zresztą, nie ukrywajmy są one teraz najtańsze i najbardziej wartościowe. To czas gdzie rolę główną odgrywają: dynie, cukinie, bakłażany, marchewki, buraki, brukselki, orzechy, jabłka, gruszki no i przede wszystkim grzyby, a więc same dobrocie i witaminy.
Moje propozycje to:
Puszyste racuchy z jabłkami:
Składniki :
1 jajko,
3 łyżki cukru,
1 szklanka mleka,
2 szklanki mąki,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
olej do smażenia.
Przygotowanie :
Do miski wbij jajko i dodaj cukier. Ubij na puszystą masę. Dodawaj partia mi mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i mleko. Całość delikatnie wymieszaj. Jabłko obierz ze skórki i pokrój na plasterki. Wrzuć do ciasta. Smaż niewielkie porcje na rozgrzanym oleju na patelni.
Jabłka zapiekane z orzechami i miodem:
Składniki :
4 duże, aromatyczne jabłka,
20 g kandyzowanej skórki z pomarańczy oraz imbiru
4 łyżki posiekanych orzechów laskowych,
2-3 łyżki miodu,
ok. 30 g klarownego masła,
cukier puder i cynamon.
Fit jabłecznik:
Składniki:
150 g otrębów owsianych,
50 g jogurtu naturalnego,
2 jajka, łyżka miodu,
800 g obranych jabłek,
sok z cytryny,
20 g rodzynek, laska wanilii,
cynamon.
Przygotowanie:
Otręby, jogurt, jajka i miód wyrób w misce na jednolitą masę. Laskę wanilii rozetnij, nożem zbierz ziarenka i dodaj je do masy. Wymieszaj. Jabłka obierz i pokrój w półplasterki. Owoce skrop sokiem z cytryny, posyp cynamonem i odstaw. Rodzynki zalej wrzątkiem. Foremkę do tarty wysmaruj olejem kokosowym lub innym tłuszczem. Dno wylep ciastem. Na wierzchu ułóż jabłka i rodzynki. Szarlotkę piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 25 min.
Placuszki dyniowe:
Zupa krem dyniowa:
2 -3 kg dyni (u mnie Hokkaido),
500 g ziemniaków obranych ze skórki,
2 marchewki całkiem duże,
2 cebule,
kawałek kłącza imbiru (opcjonalnie),
sól,
czarny pieprz
Przygotowanie:
Dynie obierz ze skóry, wyjmij pestki i pokrój w kawałki. Cebule oraz ziemniaki obierz i pokrój w dużą kostkę. Marchewki obierz i krój w plastry. Do garnka włóż dynie, ziemniaki, cebule, marchewkę, dolej około 2-3 litrów wody, solę i gotuj pod przykryciem przez 30 minut. Pod koniec gotowania dodaj obrany i rozdrobniony imbir. Zupę rozdrób na jednolitą masę. Przed podaniem dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Ciasto marchewkowe:
ok. 3-4 starte na drobnych oczkach (uprzednio obrane) marchewki,
1,5 szklanki mąki – może to być standardowa mąka pszenna
4 jajka
szklanka oleju rzepakowego,
szklanka cukru,
1 łyżeczkę proszku do pieczenia i płaską łyżeczkę sody oczyszczonej,
łyżka cukru waniliowego,
szczypta cynamonu.
Przygotowanie:
Ubij jajko z cukrem (i cukrem waniliowym) przy pomocy miksera, powoli dolewaj olej, nadal miksując. Gdy olej wchłonie się cały, czas dodać przesianą mąkę, nadal miksując na gładką masę, a następnie – proszek do pieczenia i sodę oraz cynamon. Do tak przygotowanej masy dodaj delikatnie marchewkę i wymieszaj. Przełóż ciasto do formy – lub tortownicy (26 cm średnicy) i piecz w temperaturze 180 stopni przez 45 – 55 minut.
Frytki z batatów:
2-3 słodkie bataty,
świeżo mielony pieprz, czosnek, słodka papryka, ostra papryka, oregano, suszone pomidory,
odrobina oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Grzyby z patelni w sosie śmietanowym:
świeże grzyby (najlepiej mieszanka: podgrzybki, maślaki, prawdziwki, koźlarze, kurki),
1 cebula,
2 łyżki masła,
łyżka oliwy,
szklanka kwaśnej śmietany,
sól, pieprz,
garść posiekanej natki.
Przygotowanie:
Grzyby dokładnie umyj. Pokrój w cienkie talarki. Na głębokiej patelni (lub w rondlu z grubym dnem) stop masło z oliwą. Zeszklij na nim cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Dodaj pokrojone grzyby, posól. Przykryj pokrywką i duś 20 minut, mieszając, żeby nie przywarły do dna. Jeśli uznasz, że płynu jest za dużo, zostaw patelnię jeszcze chwilę na ogniu, żeby sos nieco odparował. Dodaj śmietanę, wsyp porcję świeżo zmielonego pieprzu, posyp natką. Możesz je podać z ziemniakami albo makaronami wstążki – wtedy smakują najlepiej.
Papryka faszerowana:
8 dużych strąków papryki,
cebula.
30 dag mielonej wieprzowiny,
1/2 szklanki ryżu,
1/2 kostki bulionowej warzywnej,
4 łyżki oleju,
łyżka koncentratu pomidorowego,
sól,
pieprz,
oregano.
Przygotowanie:
Ryż ugotuj na sypko w osolonej wodzie. Cebulę obierz i posiekaj. 2 łyżki oleju rozgrzej w rondlu, wrzuć cebulę, zeszklij. Dodaj mięso mielone, przypraw do smaku solą, pieprzem i oregano, przesmaż. Dodaj ryż, wymieszaj. Papryki umyj, osusz. Strąki napełnij farszem ryżowo-mięsnym i ułoż w żaroodpornym naczyniu natłuszczonym pozostałym olejem. Kostkę bulionową rozpuść w szklance wrzącej wody, podlej papryki. Przykryj, piecz 35 minut w temperaturze 180 C. Papryki wyjmij. Do sosu z pieczenia dodaj koncentrat pomidorowy i ewentualnie niewielką ilość wody. Zagotuj i przypraw. Papryki podaj polane sosem.
Smacznej jesieni!