Jak wybrać dobrego ginekologa?
Ginekolog to taki specjalista, którego wybiera się przeważnie na długie lata. Ważne więc, by była to osoba, która wzbudza nasze zaufanie i możemy zawsze liczyć na jej kompetencje. Sprawdźcie, czym się kierować w doborze odpowiedniego gabinetu ginekologicznego.
Na pewno dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie rady u koleżanek, a nawet przejrzenie forów internetowych oraz stron, które zawierają opinię na temat specjalistów i ogólną ocenę ich działalności. Należy jednak pamiętać, że każda z nas ma nieco inne oczekiwania, a opinie innych i wynikające z nich rekomendacje są bardzo subiektywne. Nawet jeśli ginekolog zostanie Ci polecony przez kogoś bliskiego, a Ty sama poczujesz się po wizycie rozczarowana, nie wahaj się zrezygnować z dalszej opieki medycznej i szukać dalej.
Ponieważ badania ginekologiczne mocno dotykają naszej sfery intymnej, należy zwrócić uwagę na wyposażenie gabinetu. Ważne, aby był urządzony tak, by nie wywoływał uczucia skrępowania i zestresowania. Odpowiedni gabinet powinien posiadać przebieralnię, najlepiej z umywalką i bidetem oraz niezbędne sprzęty do badania.
Niezwykle istotnym elementem jest zachowanie lekarza wobec pacjentki. Zwróć uwagę czy specjalista poświęca Ci swój czas, nie sprawiając wrażenia jakby się spieszył lub traktował Cię nie do końca poważnie. Na początku wizyty niezbędny jest krótki wywiad, podczas którego ginekolog powinien zapytać o datę ostatniej miesiączki, przebyte choroby, występowanie nowotworów w rodzinie, ciążę, stosowaną antykoncepcję oraz o inne ewentualne dolegliwości.
Badanie ginekologiczne powinno być wykonywane za pomocą jednorazowego wziernika. Bardzo ważną kwestią jest także wykonanie badania cytologicznego oraz USG dopochwowego. Kobiety przed 50. rokiem życia powinny być kierowane na coroczne badanie piersi, a panie, które przekroczyły ten wiek raz na dwa lata powinny być poddane mammografii.
Warto zwrócić uwagę czy lekarz wykonuje badanie spokojnie i delikatnie oraz w jaki sposób przekazuje informacje. Ważne, by były one jasne i zrozumiałe, bez zbędnych pojęć medycznych, które nie zawsze są znane pacjentce. Ponadto, lekarz powinien wykazać się dużą cierpliwością i wyczerpująco odpowiadać na każde postawione mu pytanie.
Przy wyborze specjalisty, dobrze też się dowiedzieć wcześniej jakie są jego poglądy na kwestie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zdarzają się lekarze, którzy ze względu na przekonania religijne, odradzają pacjentkom tę formę zabezpieczenia oraz nie przepisują recept na tego typu medykamenty. Jeśli postrzegasz kwestię antykoncepcji inaczej, taki ginekolog na pewno nie jest dla Ciebie.
Odwiedzając gabinet ginekologiczny, zwróć też uwagę na ilość osób w poczekalni. Jeśli jest ona przepełniona, nie świadczy to wcale o świetności lekarza, lecz o złej organizacji pracy, co wywoła u Ciebie tylko niepotrzebne uczucie dyskomfortu i zwiększy stres przed wizytą.
Dominika Dębicka