Jak walczyć z rozstępami?
Oprócz nadmiaru kilogramów, uporczywego cellulitu kolejną zmorą wielu kobiet w walce o piękne ciało są pojawiające się rozstępy. Najczęściej „zdobią” one brzuch, uda, pośladki, biodra oraz piersi. Czy o gładkiej skórze możemy już tylko pomarzyć? Czy walcząc z rozstępami, jesteśmy skazane na niepowodzenie?
Co to są rozstępy i jak wyglądają?
Rozstępami nazywamy linijne zmiany na skórze położone równolegle lub promieniście, które swoim wyglądem przypominają blizny. Powstają z powodu zaburzeń w funkcjonowaniu włókien kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Nieprawidłowości skutkują zmniejszeniem elastyczności oraz sprężystości tkanek. Na początku pasma przybierają czerwony kolor, wtedy walka z nimi jest najbardziej efektywna, potem stopniowo bledną, stają się perłowe, jednak nie należy oczekiwać, że ten proces prowadzi do zaniku rozstępów.
Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się rozstępów?
Uszkodzeniu włókien sprzyja długotrwałe rozciągnięcie spowodowane gwałtownym zwiększeniem masy ciała, dlatego „pręgi” bardzo często pojawiają się u osób, które mają nadwagę lub uprawiają kulturystykę. Szczególnie narażone są panie w ciąży. Ich sylwetka szybko się zmienia, co powoduje naprężenie skóry. Rozstępy u kobiet i nastolatek mogą również wywoływać zmiany hormonalne, a także przyjmowanie niektórych leków, np. steroidowych. Linijne zmiany częściej występują u przedstawicielek płci pięknej o jasnej karnacji i cienkiej skórze. U mężczyzn te niedoskonałości pojawiają się dużo rzadziej.
Zabiegi i kosmetyki na rozstępy efekty
Najlepsze rezultaty uzyskuje się w walce ze „świeżymi”, czerwonymi rozstępami. Efekty leczenia zależą m.in. od wieku, tempa regeneracji tkanki i dotychczasowej pielęgnacji. W terapii należy dążyć do wzmożonej syntezy kolagenu. Takim działaniem charakteryzują się kwasy AHA i BHA, które nie tylko korzystnie wpływają na struktury skóry właściwej, ale także złuszczają naskórek. Dla wzmocnienia efektu niektórzy specjaliści przed nałożeniem kwasu wykonują mikrodermabrazję, czyli mechanicznie „ścieranie” występujących niedoskonałości. Kolejnym popularnym zabiegiem jest mezoterapia mikroigłowa. Polega na nakłuwaniu skóry specjalną głowicą – rollerem. Mikrouszkodzenia aktywują fibroblasty do syntezy kolagenu i procesów regeneracyjnych. Wspomniane zabiegi często wywołują podrażnienia, a także wysuszenie naskórka, dlatego dobrze jest je połączyć z intensywnym nawilżaniem oraz natłuszczaniem. Warto również wspomnieć o dobroczynnej roli systematycznego masażu. Poprawia elastyczność oraz sprawia, że skóra jest bardziej wytrzymała na rozciąganie.
Zadaniem kosmetyków na rozstępy również jest pobudzenie fibroblastów do szybszej „pracy” oraz nawilżenie skóry. W preparatach szukaj m.in. witaminy C, retinolu, peptydów, a także wyciągów roślinnych m.in. z wąkrotki azjatyckiej, soi czy związków krzemu.
Profilaktyka
Przede wszystkim należy dbać o utrzymanie odpowiedniej masy ciała oraz kontrolować nieprawidłowości hormonalne. Dla zwiększenia elastyczności tkanki wskazany jest również sport, ale nie o charakterze siłowym oraz stosowanie kosmetyków, które uelastycznią naskórek.
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.