Jak skutecznie negocjować?

Słowo „negocjacje” pochodzi z łaciny i oznacza „interes”. Termin zapożyczony został ze słownictwa handlowego. Jedną z pierwszych form negocjacji było targowanie się. Obecnie pertraktujemy w każdej dziedzinie. Życie uczy nas, że na każdym kroku trzeba walczyć o swoje.


http://smartbusinesstrends.com/

 

Polityka, biznes, związek, rodzina – na każdym polu w jakimś stopniu chcemy coś ugrać. Negocjacje są komunikacją interpersonalną, w której co najmniej dwie strony dążą do satysfakcjonujących rozwiązań w sprawie, co do której miały odrębne wizje. Jest to także jeden ze sposobów poprawienia wzajemnych kontaktów i umiejętności rozumienia ludzi. Dzięki negocjacjom możemy osiągnąć zamierzone cele poprzez dostarczenie innym motywacji do ofiarowania, tego czego oczekujemy.

 

Jeśli znamy podstawowe reguły i techniki negocjacji, to jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu. Bardzo ważne jest więc uświadomienie sobie, jakie błędy popełniamy prowadząc pertraktacje. To pomoże uniknąć kolejnych gaf w przyszłych dyskusjach.

 

Podstawowym błędem negocjacyjnym jest brak przygotowania do rozmowy. Powinniśmy wcześniej dokładnie przeanalizować przedmiot negocjacji tak, aby druga strona nie zaskoczyła nas informacjami, których nie znamy, a także pomyśleć nad naszymi alternatywami i alternatywami przeciwnika. Należy wcześniej zastanowić się, jaki jest nasz najwyższy i najniższy pułap oczekiwań oraz nauczyć się panować nad emocjami. Dobry negocjator to przede wszystkim przygotowany negocjator.

 

Kolejnym aspektem jest podejście do rozmówcy. Przede wszystkim trzeba upewnić się czy, aby na pewno posiada on kompetencje do prowadzenia negocjacji i podejmowania kluczowych decyzji. Nie należy traktować siebie nawzajem jak wrogów oraz stosować gróźb, nacisków i kłamstw. Na pewno nie skorzystamy, jeśli będziemy atakować uczestników konwersacji. Trzeba oddzielić ludzi od problemu. Nie możemy domagać się ustępstw bez naszej gotowości do takowych i poszukiwać jednostronnie korzystnych rozwiązań.

 

Typowym nietaktem jest także brak uważnego słuchania  oraz nieumiejętność zadawania pytań. Pytania możemy zadawać, jeśli chcemy otrzymać więcej informacji o danym przedmiocie negocjacji. Jednak zbyt duża ilość takich pytań również wpływa niekorzystnie na konwersację. Musimy pamiętać także o tym, że zanim powiemy ,,tak” najpierw powinniśmy powiedzieć dwa razy ,,nie”. Rozmówca dostrzeże w nas twardych negocjatorów, znających swoje możliwości i potrzeby. Nie ulegajmy zbyt łatwo.

 

Błędem negocjacyjnym jest także pokazywanie zadowolenia. Powinniśmy sprawiać wrażenie niezadowolonych z przedstawionej oferty, wtedy rozmówca lub kontrahent do końca nie wie, czy jego oferta na pewno jest dla nas korzystna. Pozostawmy w nim dozę niepewności.

 

Jedną z najczęściej popełnianych omyłek w negocjacjach jest niepotrzebne mnożenie ustępstw. Nie oferujmy wszystkiego od razu. Druga strona może odebrać to jako sygnał do wzmożonej eskalacji żądań. Kiedy zamierzamy pójść na ustępstwa, musimy je zminimalizować do tego stopnia, aby być jak „najmniej stratnym”, ale żeby druga strona była przekonana, że otrzymała od nas jak najwięcej.

 

Często chcemy osiągnąć zamierzone cele nie zastanawiając się w jaki sposób je wywalczyć. Stąd w negocjacjach powstaje wiele błędów. Jedne utrudniają nam komunikację z rozmówcą, inne wpływają na utratę korzyści. By skutecznie negocjować musimy pamiętać, aby stosować się do reguł i technik negocjacyjnych. Dzięki teoretycznej wiedzy nauczymy się analizować  popełniane błędy, co pomoże nam uniknąć ich w przyszłości. Sukces zależy od nas i naszego podejścia.


Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ