Jak się pozbyć zaskórników?
Na Twojej skórze pojawiły się małe, czarne kropki lub białe, podskórne grudki i nie możesz uporać się z tym problemem? To znak, że zagościły na niej zaskórniki, które niestety nie będą chciały szybko opuścić „terytorium”. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co powoduje zaskórniki oraz jak pozbyć się nieproszonych gości, by znów cieszyć się gładką skórą!
Patogeneza – co to są zaskórniki i skąd się biorą?
Inaczej nazywa się je wągrami i są to małe, czarne kropki (zaskórniki otwarte) lub białe grudki, „kaszka” (zaskórniki otwarte), które widzimy na skórze. Aby zrozumieć mechanizm powstawania zaskórników, najpierw należy się nieco dowiedzieć o aktywności gruczołów łojowych. Ich zadaniem jest wytwarzanie sebum, które przez mieszki włosowe wydostaje się na zewnątrz. Jednak często obserwujemy nadmierną ilość wydzielania łoju połączoną z zaburzeniami procesu rogowacenia, czyli złuszczania. W efekcie powoduje to, że kanały gruczołów łojowych, popularnie nazywane „porami”, zostają zablokowane martwymi komórkami naskórka (korneocytami). W wyniku utleniania zaskórniki przybierają postać czarnych, widocznych punkcików na skórze. Pamiętajmy, że przez lekarzy wągry zaliczane są do niezapalnych wykwitów w przebiegu trądziku.
Co wpływa na powstawanie zaskórników?
Na wydzielanie się nadmiernych ilości łoju, a tym samym powstawanie zaskórników znaczny wpływ mają predyspozycje genetyczne oraz układ hormonalny. Gruczoły łojowe szczególnie są wrażliwe na hormony androgenowe, które przy udziale enzymu 5-alfa reduktaza wytwarzają dihydrotestosteron. Przetłuszczanie skóry zwiększa się też pod wpływem progesteronu oraz prolaktyny.
Istotne znaczenie ma również pielęgnacja. Wiele kosmetyków ma działanie komedogenne, czyli powodujące powstawanie zaskórników. Należą do nich preparaty o „ciężkiej”, natłuszczajacej formule, które zawierają m.in. parafinę, lanolinę, masło kakaowe oraz oleje roślinne. Nie należy wykonywać demakijażu za pomocą śmietanek oraz mleczek, które również „zapychają” ujścia mieszków włosowych. Brak regularnych peelingów również przyczynia do powstania wykwitów.
Także niektóre leki (np. sterydy) oraz witaminy (np. B12) wpływają na zwiększenie produkcji wydzieliny gruczołów łojowych.
Pod wpływem bodźców zewnątrzpochodnych, np.uczucia zimna, stresu, strachu czy innych silnych emocji następuje skurcz mięśni przywłośnych (tzw. gęsia skórka), który wspomaga wydzielanie łoju.
Czy zaskórniki można zlikwidować raz na zawsze?
Niestety zaskórników nie da się zlikwidować raz na zawsze, gdyż gruczoły łojowe stale produkują sebum. Jednak na szczęście można znacznie je zredukować!
Jak się pozbyć wągrów?
Oczyszczanie
Oczyszczaj twarz dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zbyt częste mycie nie jest wskazane, gdyż zaburza równowagę hydro-lipidową. Wybieraj preparaty myjące, które są zbliżone do naturalnego pH skóry. Nie powinny również zawierać alkoholu, gdyż odtłuszczona skóra „produkuje” jeszcze więcej sebum.
Złuszczanie
Aby nie dopuścić do pojawienia się dużej ilości zaskórników oraz powstania wykwitów zapalnych należy złuszczać skórę. Tylko w ten sposób mieszki włosowe nie zostaną zapchane wydzieliną łojowo-keratynową, dlatego polecane są różnego rodzaju peelingi m.in. enzymatyczne, mechaniczne oraz chemiczne – kwasy, np. migdałowy czy salicylowy. Podobne działanie ma również retinol, siarka koloidalna oraz ekstrakty z wierzby, brzozy czy wąkrotki azjatyckiej. W złuszczaniu zachowaj umiar, gdyż zbyt częste drażnienie (zwłaszcza mechaniczne) paradoksalnie powoduje zwiększone wydzielanie sebum.
Zabiegi kosmetyczne w gabinecie
Aby zmniejszyć widoczność zaskórników proponujemy oczyszczanie kawitacyjne, które oczyszcza mieszki włosowe, gdyż „odrywa” martwe komórki z naskórka. Kolejnym zabiegiem przynoszącym dobre rezultaty jest jontoforeza, która polega na wprowadzaniu do głębszych warstw skóry jonów substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Dzięki temu obserwuje się efekt „zwężenia” ujść mieszków włosowych. Niektórzy polecają również mikrodermabrazję, czyli kontrolowane ścieranie naskórka za pomocą maszyny, jednak jest to dopuszczalne tylko wtedy, gyd nie ma widocznych stanów zapalnych.
Odpowiedni skład kosmetyków
Osoby borykające się z zaskórnikami powinny zdecydować się na preparaty, które ograniczają wydzielanie łoju. Należą do nich m.in. ekstrakty z lukrecji, zielonej herbaty, łopianu, dziurawca, cyprysu, jemioły czy wyciągi z drożdży. Ważne są również kosmetyki o działaniu bakteriostatycznym, czyli hamującym rozwój mikroorganizmów, ponieważ zaczopowana wydzielina jest dobrą pożywką dla bakterii. Dlatego w składzie kremu szukaj m.in. szałwii, rozmarynu, lukrecji, a także wszechstronnie działającej zielonej herbaty.
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.