Jak przetrwać największe mrozy?

Zima trwa już od grudnia jednak dopiero teraz daje się nam porządnie we znaki. Temperatury w całym kraju przekraczają jakiekolwiek normy. -10 stopni na termometrach to już norma, wstając rano w najmroźniejszych miejscach możemy nawet zobaczyć -20 stopni. Często jednak temperatura odczuwalna jest jeszcze niższa niż to co pokazuje nasz termometr. Jak przetrwać takie mrozy i nie dać się przeziębieniu? Przeczytajcie nasze rady na ten mroźny tydzień.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa każdego dnia na Twitterze informuje o niskich temperaturach, które ogarnęły już prawie cały nasz kraj. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił pierwszy stopień zagrożenia silnymi mrozami. Na stronie pogodynka.pl, którą poleca Instytut można na bieżąco sprawdzać jak wygląda sytuacja w każdym z województw. Z tak niskimi temperaturami nie ma żartów. Wg policyjnych statystyk od stycznia 2018 r. do 25. lutego br. z wychłodzenia zmarło 30 osób, a kolejne zimne dni dopiero przed nami. RCB za pośrednictwem Twittera namawia wszystkich, którzy widzą osoby, które mogą potrzebować pomocy o dzwonienie na numer alarmowy 112.

Z reguły osobami, które są najbardziej narażone na odmrożenia czy nawet w najgorszym wypadku śmierć z tego powodu są osoby bezdomne, spędzające noce na zewnątrz. My jednak też powinniśmy uważać na tak niskie temperatury, możemy ulec wychłodzeniu lub nawet odmrozić sobie palce, uszy lub nos, czasem zupełnie przypadkowo. Jak możemy się zabezpieczyć? Oto nasze trzy niezwykle ważne porady. 

1. Nie przegrzewajmy się

Tyczy się to nie tylko nas samych ale i naszych mieszkań. Temperatura w naszych domach od jesieni do wiosny nie powinna przekraczać 20 stopni. Sami prosimy się o przeziębienie kiedy z pomieszczenia, w którym można przebywać w samym podkoszulku wychodzimy na ogromny ziąb. Wszyscy lubimy ciepło, jednak przebywanie zimą w zbyt ciepłych pomieszczeniach zaburza naszą termoregulacje. (Termoregulacja – zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu) Dlatego lepiej jest przykręcić grzejnik, niż rozkręcać go na maxa.
Kolejny błąd jaki popełniamy to nasz ubiór. Niestety, ale większość z nas ubiera się za ciepło, co prowadzi do przegrzania naszego organizmu, co w rezultacie objawia się jako pot. W tak zimne dni pot jest jedną z najgorszych rzeczy jaka może się nam przytrafić. Możemy nie tylko złapać przeziębienie, ale również zapalenie płuc. Lżejsze ubieranie nie oznacza jednak tego, że nie powinniśmy ubierać się ciepło. Ubiór „na cebulkę” jest najlepszą możliwą opcją. O wiele lepszą izolację będziemy mieć kiedy założymy dwa lżejsze swetry niż jedne gruby. Warto też pamiętać, że czapka to podstawa ubioru kiedy wychodzimy na zewnątrz. Przez głowę tracimy aż 30% ciepła. Dlatego lepiej zaryzykować utratę dobrze ułożonej fryzury niż utratę naszego zdrowia. 

2. Jedźmy śniadania, pijmy wolę, nie spożywajmy alkoholu

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a w czasie tak niskich temperatur jakie zagościły w Polsce jest to jeszcze ważniejszy posiłek niż zazwyczaj. Nasz organizm energię do ogrzania czerpie z pożywienia, który właśnie tę energię nam dostarcza. Dlatego jeżeli jesteśmy na diecie to porzućmy ją na czas takich mrozów. Jak najbardziej wskazane są pokarmy wysokoenergetyczne (węglowodany, tłuszcze). Bardzo ważne jest również picie wody. W czasie upałów naturalne jest dla nas to, że dużo pijemy, jednak kiedy mamy do czynienia z mrozami zapominamy o tym całkowicie. W czasie mrozu wysycenie powietrza parą wodną jest zwykle niewielkie, dlatego utrata wody przez skórę jest znaczna.

Pamiętajmy, żeby nie rozgrzewać się alkoholem! Uczucie ciepła spowodowane jest rozszerzeniem naczyń krwionośny, jednak to tylko chwilowe. Za chwilę naczynia znów się kurczą, a zimno odczuwamy jeszcze bardziej, niż było to chwilę wcześniej.

3. Dbajmy o naszą skórę

Na negatywne działa niskich temperatury najbardziej narażona jest skóra naszych dłoni oraz twarz. Dlatego bardzo ważne jest, żeby odpowiednio o nie dbać. W kremy do rąk i twarzy powinny zainwestować nie tylko kobiety ale i mężczyźni. Ręce należy smarować kremami po każdym ich umyciu, natomiast przed wyjście na zewnątrz nałożyć krem na całą twarz.

Zanim wyjdziemy na zewnątrz pamiętajmy o tych trzech rzeczach, a nie powinniśmy odczuć negatywnych skutków tak mroźnej zimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ