Jak pozbyć się zgagi?!

Chyba każdy z nas zna bolesne i uporczywe uczucie pieczenia w przełyku, potocznie zwane zgagą. Jeśli pojawia się sporadycznie możemy działać doraźnie poprzez modyfikację diety. Permanentny dyskomfort wywoływany przez zgagę wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może świadczyć o poważniejszych problemach ze strony układu pokarmowego.

topsante.com

W walce ze zgagą możesz sięgać po różne środki. Najpowszechniejszym i najlepszym sposobem jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Zalecenia żywieniowe

Ogranicz spożycie owoców cytrusowych i przygotowywanych z nich soków. Dolegliwości nie ustąpią, jeśli będziesz przesadzać z przyprawami, np. chilli, pieprzem, ostrą papryką i curry. Powinnaś również unikać spożywania tłustych produktów oraz smażonych potraw, ponieważ na nasilenie zgagi ma wpływ zawarty w nich cholesterol oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Pij także mniej kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, naparu z mięty pieprzowej i spożywaj mniej alkoholu, gdyż powodują one wzmożone wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Z kolei czekolada i wyroby czekoladowe, obniżają napięcie w dolnym zwieraczu przełyku, więc również zalicza się je do grona zgagogennych produktów. Na dokuczliwe uczucie pieczenia może Cię także narażać spożycie warzyw cebulowych, np. cebuli, szalotki, pora i czosnku. Na szczęście, istnieją produkty, których spożycie może przynieść Ci ulgę. Należą do nich napoje mleczne (kefir, jogurt naturalny) i chude mleko. Powinnaś pić jak najwięcej wody, zwłaszcza bogatej w jony wapnia. Wymienione produkty neutralizują kwaśną zawartość przełyku. Staraj się jadać regularnie i niewielkie objętościowo posiłki, tak aby nie rozciągać ścian żołądka i nie wywoływać zgagi. Nie spożywaj posiłków „w biegu”, ponieważ wraz z pokarmem będziesz połykać powietrze, co także potęguje rozciąganie ścian żołądka i prowadzi do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego. Przeżuwaj i przegryzaj dokładnie pokarm, a kolację konsumuj co najmniej trzy godziny przed snem. Jeśli chcesz działać ad hoc, możesz pić napary z kopru włoskiego, anyżku albo prawoślazu lekarskiego. Pomóc może Ci także sok z buraka, marchwi lub ogórka.

Nasza rada

Nasilenie objawów zgagi możesz zmniejszać nawet w trakcie snu, unosząc wezgłowie łóżka o 15-20 cm. Pozycję półleżącą uzyskasz poprzez wsunięcie twardej podpórki pod materac łóżka od strony głowy. Wykorzystanie do tego dodatkowej poduszki może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Odpoczynek lub sen w pozycji półleżącej, ułatwi Ci oczyszczanie przełyku, a co za tym idzie – dolegliwości będą mniej odczuwalne. Unikaj pozycji leżącej przez co najmniej 30 minut po posiłku ( zwłaszcza obfitym). Zrezygnuj z noszenia ciasnej odzieży i mocno zaciśniętych pasków, szczególnie w przypadku jeśli jesteś osobą otyłą lub z nadwagą. Zbyt obcisłe ubranie może powodować zwiększanie ciśnienia brzusznego.

Źródło: mz.gov.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ