źródło: Facebook/Milion Kobiet

Jak nie oszaleć z pedantką

Kiedy w naszym otoczeniu pojawi się ktoś, kto desperacko myśli tylko o tym co trzeba jeszcze posprzątać, wyczyścić i umyć, to trudno jest nie zareagować. I tu pojawia się pytanie jak żyć z pedantką, która chce odpowiednio do swoich oczekiwać uporządkować całe nasze życie.

W naszym najbliższym otoczeniu coraz częściej można zaobserwować takie symptomy, które niepokoją nas i potrafią utrudnić nam codzienność. Trudno jest poskromić nerwy i zachować zdrowy rozsądek kiedy cały czas za swoimi placami słyszymy, że wokół nas panuje przeraźliwy bałagan. Drażni nas to kiedy widzimy, że wszystko musi stać na swoim miejscu i chcemy stać się na tyle odważni, próbując walczyć z czyjąś paranojom i obsesją, a wszystko to przez troskę o idealny porządek i przesadzoną czystość. Nie możemy na siłę kogoś zmienić tym bardziej, jeżeli ktoś nie potrafi dostrzec w swoim zachowaniu wad.

Przede wszystkim nie można we wszystkim ulegać takiej osobie, nawet jeśli rozwiązywanie tego problemu będzie prowadzić do rozładowania emocji i w efekcie do awantur. Trzeba nauczyć się ignorować różne dziwactwa, które nas mocno irytują można też spróbować odwrócić jej uwagę i zainteresować ją zupełnie inną formą aktywności. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest traktowanie tego z dużą dawką humoru i warto też zastanowić się na porada u specjalisty, który doradzi w jak najlepszy sposób rozmawiać o tym problemie. Najlepiej byłoby unikać rozmów o sprzątaniu a jeśli już taka pojawi się to zmienić temat.

Do wszystkiego zachowywać dystans. Za każdym razem gdy widzimy jak ta osoba zaczyna przesadnie sprzątać, to wyjść w tym momencie z domu, aby uniknąć niepotrzebnych stresów. Należy także zachować ostrożność, aby wiedzieć w którym momencie można pozwolić i zaakceptować nadmierne obowiązki i zastanowić się czy jest sens, aby teraz przeprowadzać w domu tego typu porządki. Słuchając w swoim otoczeniu różnych opowieści , to można zauważyć jak ciężkim wyzwaniem może być życie, z kimś kogo określamy pedantem. Dla tej grupy osób liczy się tylko zapełnienie wolnego czasu sobie i swoim bliskim, dzień zaczyna się zwykle od narzekań, poprzez codzienne zmęczenie pracą. Wiadomo, że z żaden z pedantów nie zechce przyznać się do swojego problemu i żaden go też nie zauważy, ale powinno się ten niepokojący objaw uświadamiać.

autor: Agata Duma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1194 More posts in Publicystyka category
Recommended for you
Zamek w Łapalicach
Ten zamek musisz zobaczyć. Ma 365 okien, 12 wież i cztery skrzydła i… powstał w latach 80.

Zamek w Łapalicach to niezwykłe dzieło życia gdańskiego snycerza i rzeźbiarza Piotra Kazimierczaka. Mimo upływu...